Afty: Jak vznikají a co na ně pomáhá?

Bolest dutiny ústníPrevenceÚstní hygiena

Afty často doprovází bolest v ústech, která vám může znemožňovat jíst, pít a dokonce i mluvit. Přečtěte si o tomto běžném, ale velmi nepříjemném onemocnění ústní dutiny víc. Prozradíme vám, kdo na ně nejvíc trpí a co na afty pomáhá.

Příznaky aft

Afty jsou malé vřídky, které se objevují na měkkých částech ústní dutiny, v krku nebo na jazyku. Postihují opakovaně pětinu populace vyspělých zemí bez ohledu na věk nebo pohlaví. U někoho se objeví jednou za život, jiný se s nimi potýká pravidelně.

Nejčastěji se s nimi setkáte na vnitřní straně rtů nebo tváří. Mívají bílou, šedou nebo nažloutlou barvu. Obvykle jsou kulaté nebo oválné, zdají se být vyvýšené a oteklé. Menší afty zpravidla zmizí do několika dní, větší se mohou hojit i měsíce. Po menších aftech nezůstává jizva, po větších ano.

Proč se dělají? 

O přesných příčinách vzniku aft se vedou diskuze. Často jsou ale spojovány se stresem a sníženou imunitou. Pokud je tělo ve stresu, reaguje přehnanou autoimunitní reakcí na bakterie, které se v ústech běžně vyskytují. 

Afty mohou také souviset s nedostatkem železa, kyseliny listové, vitamínů B6 a B12 nebo zinku. Často také vznikají jako reakce na poranění sliznice. Další možnou příčinou jsou hormonální změny, výskyt aftů bývá spojován také s některými onemocněními, především s celiakií a Crohnovou chorobou.

Tip: Dopřejte tělu pravidelný přísun zinku. Nejenže zatočí s afty, ale také podpoří imunitu a psychickou pohodu. 

Kdo na afty nejvíce trpí?

  • Kuřáci. Cigaretový kouř totiž vyvolává chronický zánět a oslabuje imunitu. 
  • Děti a dospívající. Imunita u dětí je následkem různých infekcí často oslabená. U dospívajících zase hrají roli hormonální změny. 
  • Jedinci s nezdravými stravovacími návyky. Hlavním zdrojem vitamínů, které zamezují vzniku aft, by měla být pestrá a vyvážená strava. S afty se tak často potýkají lidé, kteří jedí málo luštěnin, zeleniny a ovoce. 
  • Ženy před menstruací. V rámci menstruačního cyklu dochází k častým hormonálním výkyvům, některé ženy jsou tak ke vzniku aft náchylnější v období před menstruací. 
  • Lidé se špatnou ústní hygienou. Při špatném čištění zubů může docházet k poranění sliznice. Na afty trpí také lidé se zubní náhradou nebo rovnátky. Pokud je nosíte, je nutné myslet na to, že péče o zuby s rovnátky si žádá potřebnou starostlivost.
Kluk s rovnátky

Jsou afty přenosné? 

Na rozdíl od oparů, kterým se afty podobají, není jejich nakažlivost prokázaná. V souvislosti s jejich vznikem se spíše než o přenosu z člověka na člověka hovoří o genetických predispozicích. Ani v tomto případě ale není jednoznačné, jestli se náchylnost ke vzniku aft opravdu dědí.

Co na afty pomáhá 

K léčbě aft se používají lokální přípravky s dezinfekčními a znecitlivujícími účinky. Při prvních příznacích sáhněte po produktech Tantum Verde ve formě kloktadla nebo spreje. Vyzkoušet můžete také výplachy z bylinkových odvarů. Vhodný je např. heřmánek, řapík nebo šalvěj

Tantum Verde Spray

Během výskytu aft vynechejte z jídelníčku ostrá a kyselá jídla. Rychlou úlevu dokáže přinést také cumlání kostky ledu.  

Pokud se afty do 2 týdnů nezahojí nebo jsou nezvykle velké, vyhledejte pomoc lékaře. S jejich léčbou vám poradí stomatolog

Chcete dostávat více podobných tipů? Nezapomeňte nás sledovat na našem Facebooku a Instagramu

Tantum Verde, Tantum Verde Lemon, Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey, Tantum Verde Spray a Tantum Verde spray Forte obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k místnímu užití v ústech a v krku. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. 

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.