O zuby s rovnátky musíte pečovat mnohem důkladněji než lidé, kteří rovnátka nenosí. Přečtěte si, jak se zbavíte bolesti po nasazení a jak dokážete správnou ústní hygienou snížit riziko zubního kazu a zánětů v ústní dutině.
Předejděte zubnímu kazu
I když si zuby pravidelně čistíme, naše ústa jsou plná bakterií. Ty se neustále množí a na zubech postupně vytvářejí zubní povlak. Kyseliny produkované bakteriemi v zubním povlaku způsobují záněty dásní, vznik zubního kazu a v horším případě paradontózu.
Nosíte-li rovnátka, zubní povlak vám ulpívá kromě běžných míst i kolem zámečků na zubech, proto byste se měli čištění zubů věnovat častěji a nikdy ho jen tak „neodfláknout“. V opačném případě vám mohou po sejmutí rovnátek zůstat žlutohnědé fleky, případně si můžete přivodit i nepříjemný zánět.
Dodržujte hygienu během dne
Navykněte si nosit zubní kartáček sebou a po každém jídle si zuby rychle vyčistit (stačí vodou – potřebujete se zbavit kousků jídla, které vám uvíznou za drátky). Když třeba dostanete u oběda chuť na jablečný štrúdl, nebudete litovat, že jste si kartáček přibalili. Na úsměv plný slupek totiž není nejhezčí pohled.
TIP: Máte pocit, že vyčistit zuby jen vodou vám během dne nestačí? Přibalte si do kabelky roztok Tantum Verde. Po jídle si vždy odskočte na toaletu rychle vykloktat. Roztok působí protizánětlivě a dezinfekčně, a navíc tlumí bolest v případě, že míváte po tvrdším jídle citlivé dásně a zuby.
Popcorn a oříšky? Radši je oželte
S fixními rovnátky budete muset proškrtat svůj jídelníček. Z praktických důvodů se vyhněte lepkavému karamelu, oříškům, popcornu i chipsům. Taková žvýkačka je pro lidi s rovnátky hotová pohroma.
Myslete na to, že zuby s rovnátky mají více těžko dostupných míst, která se vám budou hůře čistit od nalepených drobků. Špatně umyté zuby se vám pod rovnátky budou kazit mnohem rychleji.
Nezapomeňte na hygienu, než půjdete spát…
Ústní hygieně věnujte nejvíce pozornosti před spaním. Během dne totiž neustále mluvíme a v ústech se nám vytváří více slin, které kyseliny v zubním plaku neutralizují. V noci tolik slin nepotřebujeme a bakterie napáchají největší škody.
Zuby si důkladně vyčistěte obyčejným měkkým kartáčkem s malou hlavičkou, nebo si pořiďte speciální kartáček na rovnátka. Použijte pastu s obsahem fluoru.
Na mezizubní prostory a prostor pod drátky použijte mezizubní kartáček vhodné velikosti. Nakonec ještě půl minuty kloktejte roztokem Tantum Verde, který můžete použít v rámci prevence zánětů v ústní dutině i jejich léčby.
Skladujte správně snímatelná rovnátka
Nosíte-li snímatelná rovnátka, váš rituál čištěním zubů nekončí. Plak se totiž neusazuje jen na vašich zubech, ale i na rovnátkách. Pořádně je proto vyčistěte kartáčkem a uskladněte v nádobě s čistícím roztokem, který zabrání tvorbě bakterií během noci.
Zmírněte počáteční bolest z rovnátek
Bolest po nasazení rovnátek je normální u pacientů, kterým byla rovnátka zrovna nasazena. Bolest je způsobena tím, že tváře, rty, zuby a jazyk nejsou zvyklé na cizí těleso, proto mohou být podrážděné až několik dnů. Postupně si však zuby i dásně zvyknou a bolest přejde.
TIP: Pokud je bolest nesnesitelná, můžete skočit do lékárny pro léky na bolest nebo vsadit na babské rady a vyzkoušet kloktadlo ze slané vody, studenou vodu nebo led.
Nosíte rovnátka? Napište nám v komentáři na Facebooku svou zkušenost s ústní hygienou.
Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Přečtěte si, jak je to ve skutečnosti s největšími mýty o ústní hygieně.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily