Péče o zuby a dásně – na co si dát pozor?

Ústní hygiena

O zubní péči toho už bylo řečeno hodně, ale ruku na srdce – věnujete jí dostatek času? Zůstaňte v koupelně o pár minut déle, můžete se tak vyhnout třeba paradentóze a žlutým zubům. Poradíme vám, jak správně na ni!

Krvácení dásní neberte na lehkou váhu

Pokud se při čištění zubů objeví krev, patrně to znamená, že trpíte zánětem dásní. Jedná se o předstupeň parodontitidy, tedy zánětlivého onemocnění tkáně, které může vést až ke ztrátě zubu. Dbejte proto na zásady správné ústní hygieny, která vám může pomoct celý proces zvrátit:

  • čistěte si zuby dvakrát denně,
  • používejte správný zubní kartáček
  • na pomoc si vezměte i mezizubní kartáčky a dentální nit

Při každém čištění myslete i na jazyk, na kterém se usazuje plak. S jeho odstraněním vám může pomoct speciální škrabka.

Připravená zubní hygiena, včetně kartáčků a zubní nitě

Zařaďte dentální hygienu mezi pravidelné „preventivky”

Po každém jídle se v ústech hromadí bakterie, kterým se líbí hlavně v prostorech mezi dásněmi a zuby. Právě tam postupně vytvářejí plak a zubní kámen a způsobují, že dáseň ustupuje a zub se začíná viklat. Choďte proto pravidelně k zubaři, který pozná i pouhé známky začínající parodontitidy. Kromě něj se ale objednejte i na dentální hygienu, kterou doporučujeme navštěvovat jednou za 6 měsíců. Dentální hygienistka vaše zuby zbaví měkkých i tvrdých povlaků, naučí vás používat správné dentální pomůcky, osvětlí techniku správného čištění zubů i mezizubních prostor a případně doporučí vhodné výplachy úst.

Ústní voda ano, ale…

Nespoléhejte na to, že ústní voda nahradí celou hygienu. Pokud ale chcete používat kloktadlo, které účinkuje tak, jak má, vyzkoušejte roztok Tantum Verde. Obsažené léčivo si poradí se začínajícím zánětem dásní a jazyka nebo nepříjemnými aftami a tlumí bolest. Bonus? Roztok můžete během zánětu v klidu používat každý den bez obav, že vám zabarví zuby.

Příprava roztoku Tantum Verde k použití

Může za to genetika?

Kazivost zubů ovlivňuje hlavně úroveň ústní hygieny. Riziko vzniku kazu je vysoké v případě, že se v ústech nachází velké množství zubního plaku a ložiska zubního kamene. Ty totiž obsahují zhruba 70 % bakterií, které způsobují demineralizaci tvrdých zubních tkání (sklovina a dentin), a tím právě vznik kazu. Nicméně genetika na tom má v určitém procentu také svůj podíl. Ovlivňuje strukturu skloviny a dentinu a jejich odolnost vůči působení bakterií.

Omezením zlozvyků k zářivějšímu úsměvu

Jíte často sladkosti a pijete přeslazené limonády? Když vás popadne chuť na sladké, sáhněte raději po kousku ovoce. Vaše zuby to ocení a navíc doplníte potřebné vitamíny. A místo slazené limonády si dejte třeba minerálku nebo zelený čaj.

Studený čaj se louhuje ve džbánu

Kouříte cigarety? Nikotin narušuje přirozené složení slin a přispívá nejen k zápachu z úst, ale kuřákům se navíc snadněji tvoří zubní kámen, zuby postupně žloutnou a tvoří se na nich nehezké skvrny. Sliny zdravého člověka mají totiž ochrannou funkci a brání v ukládání plaku. Toxické látky v cigaretách jejich schopnost zeslabují a dále dochází k oslabení sliznice v ústech, kde se pak snadněji vytváří infekce.

Tak co, už máte jasno v tom, jak na správnou ústní hygienu?

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.