Když začnou růst zuby: Jak si poradit s bolestí?

Bolest dutiny ústníÚstní hygiena

Rostou vám osmičky? Klubou se vašim potomkům mléčné zoubky? Nepropadejte panice –⁠ máme pro vás několik tipů, díky kterým bolest ztlumíte na snesitelnou míru, než se budete moct vydat k zubaři.

Zuby moudrosti, osmičky… jak to s nimi je?

Proč vlastně osmičky rostou a jaký mají účel, když nás většinou akorát zlobí a necháváme si je odstranit? „Zuby moudrosti“, jak se jim i jinak říká, jsou třetí stoličky a zůstaly nám po předcích, kteří měli tužší stravu. Byly tak – stejně jako mohutnější čelisti – jednoduše nutné pro zpracování potravy. Evolucí ale došlo ke zkrácení čelisti a nezbylo na ně místo. U většiny populace prořezávají jen částečně a u někoho dokonce vůbec, pokud se ale prořežou špatně, vyvolávají bolest a je nutné je chirurgicky odstranit.

Když vám dítě pláče bolestí

Prořezávání mléčných zubů u dětí se většinou neobejde bez pláče. První zuby, které později nahradí stálý chrup, se prořezávají přes sliznici, což často doprovází zarudnutí a otok dásní, ale také zvýšená teplota a nespavost. Jak dítěti od bolesti ulevit? Místo můžete potřít analgetickými krémy a gely, které mají znecitlivující, protizánětlivé a antiseptické účinky.

Malému dítěti rostou zuby

Od bolesti pomohou bylinky i léky

Došlo na nejhorší a zub musí ven? Po trhání se obvykle vyskytuje otok, zarudnutí, bolest a zteplání postiženého místa. Nejlepší taktikou, jakou můžete pro zahojení zvolit, je odpočívat. Do svého jídelníčku můžete zařadit třeba česnek, zázvor a hřebíček, všechny tyto ingredience totiž mají protizánětlivé účinky a podporují tlumení bolesti.

V boji proti zánětu sáhněte po léku Tantum Verde. Poskytuje totiž rychlou a účinnou úlevu od bolesti, postižené místo znecitliví a díky protizánětlivým a dezinfekčním účinkům zmírňuje otok a zároveň léčí samotný zánět. Vyzkoušejte třeba kloktadlo, které je v nezředěné formě vhodné pro dospělé i děti od 6 let. Dětem od 4 let můžete postižené místo potírat namočeným tamponem.

Pokud se chcete o trhání zubů dozvědět více, přečtěte si náš starší článek.

Úlevu máte na dosah ruky

Chladit, chladit, chladit! Ke zmírnění otoku vám bohatě stačí mražená zelenina, která je často po ruce. Zabalte ji do utěrky, přiložte na tvář a je to. Zkuste i heřmánkový výplach, který má zklidňující a protizánětlivé účinky –⁠ jak na něj a další osvědčené tipy zjistíte ve starším článku.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.