Trápí vás záněty v ústní dutině? Zatočte s nimi!

Bolest dutiny ústní

Zánět je obranná reakce organismu proti škodlivinám a infekcím. Tělo se tak v podstatě pokouší samo vyléčit. Právě záněty v ústní dutině patří mezi ty, které nás trápí nejčastěji. Jak je rozpoznat a jak si ulevit od jejich nepříjemných příznaků?

Jaké jsou nejčastější záněty?

Zánět dásní

Zanícené dásně jsou zpravidla červené a oteklé. Někdy se však zánět nemusí citelně projevit. Výstražné znamení, které může poukazovat na zánět dásní, je krvácení při čištění zubů.

Zánět jazyka

Projevuje se pálením na hrotu nebo okrajích jazyka. Pálení v ústech někdy může způsobit i poruchu chuti. Viditelné změny na jazyku jsou minimální.

Co pomáhá na pálení jazyka?

V případě pálení jazyka a rtů provádějte výplachy úst běžným rostlinným olejem. Můžete také zkusit užívat selen, v dávce zhruba 50 až 100 mikrogramů denně.

Zánět rtů

Onemocnění se projevuje otokem a zarudnutím rtů, puchýřky, prasklinkami s krvácením a tvorbou krvavých strupů.

Afty

Jedná se o bílé puchýřky, které se mohou vyskytovat v ústech, na jazyku nebo i na rtech a mandlích. Aftu poznáte velmi rychle. Pálení, řezání a bolest se objeví daleko dříve než samotná afta.

Přečtěte si více o tomto nepříjemném a velmi běžném onemocnění ústní dutiny a my vám poradíme, co na afty pomáha.

Co způsobuje záněty v ústech?

Původců zánětlivých onemocnění v ústní dutině může být mnoho. Nejčastěji je však způsobují bakterie a viry. Mezi rizikové faktory, které můžeme ovlivnit, patří kouření, nedostatečná ústní hygiena nebo poruchy výživy spojené s nedostatkem vitamínů. Záněty v ústní dutině se však mohou vyskytnout i jako projev jiného onemocnění nebo otravy.

Jak si ulevit od bolesti?

Pokud jste u sebe zpozorovali příznaky zánětlivého onemocnění ústní dutiny, máme pro vás několik rad, které vám pomohou ulevit od příznaků a urychlit léčbu.

Tantum Verde kloktadlo

Díky kombinaci protizánětlivého, analgetického a antimikrobiálního účinku vám rychle uleví od bolesti a pomůže při léčbě. Kloktadlo Tantum Verde by nemělo chybět v žádné lékárničce.

Heřmánek

Protizánětlivé účinky heřmánku jsou známé už celá staletí. Navíc působí relaxačně a pomůže vám s celkovým uvolněním.

Propolis

Propolisová tinktura pomáhá při potlačení infekcí a zánětů v dutině ústní a nosohltanu, při tlumení bolesti zubů a při paradentóze. Včely, od kterých propolis získáváme, ho využívají jako antibakteriální stavební materiál.

Blahodárné účinky propolisu jsou prověřené dobou. Víte, na co vše jej můžete využít?

Šalvěj

Má silný protibakteriální účinek, osvědčený při všech chorobách ústní dutiny a hrdla. Výborně se uplatňuje při zánětu dásní a paradentóze. Můžete ji přikládat na zánět, nebo si připravit odvar na kloktání. Působí i proti zápachu z úst.

Co nepodcenit v případě zánětu? 

Žádné zánětlivé onemocnění byste neměli brát na lehkou váhu. Pokud se vám nepodaří potlačit příznaky vlastními silami, neváhejte navštívit lékaře. Včasnou léčbou lze předejít zhoršení nebo rozšíření zánětu.

Trápí vás záněty v dutině ústní? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku, jaké s nimi máte zkušenosti.

Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.