Dar od včel: Znáte blahodárné účinky propolisu?

PrevenceVýživa

Dezinfikuje, urychluje hojení, pomáhá s léčbou akné, podporuje imunitu,… Jen těžko si vybavíte jiný dar přírody s tak skvělými vlastnostmi. Propolis používají včely k zpevnění úlů, člověk ho ale může využít na tisíc způsobů. Přečtěte si, jak můžete propolis využít vy a připravte si z něj doma tinkturu nebo mast.

Blahodárné účinky propolisu

O propolisu se říká, že může pomáhat s celou řadou problémů – je dobrý na akné, nachlazení, afty, onemocnění dásní i drobné ranky, které se díky němu hojí rychleji. Také posiluje imunitu, dezinfikuje a je vhodný pro prevenci různých infekcí, chřipky a dalších onemocnění.

S jistotou víme, že obsahuje spoustu prospěšných látek, mezi nimi vitamíny B1, B2, B6, C a E, dále minerály, jako je vápník, hořčík nebo železo, a také flavonoidy, které přispívají k normální funkci imunity. Jeho složení je pokaždé trochu jiné, a proto ho není možné vyrobit uměle. Seženete ho ale u včelařů, nebo si můžete zajít do lékárny pro produkty s propolisem.

slunečnice se včelou

Vyrobte si propolisovou tinkturu nebo mast

Zajděte si pro propolis k včelaři a vyrobte si z něj tinkturu nebo mast. Zvládnete to i doma.

Tinktura

Na propolisovou tinkturu budete potřebovat nadrobený propolis, alespoň 60% líh a jemné síto.

Nadrobený propolis nasypejte do lihu v poměru 1 díl propolisu na 2 díly lihu a protřepejte. Lahev nechte 2 až 3 týdny na chladném a temném místě (popřípadě tinkturu nalijte do tmavé lahve) a pravidelně ji protřepávejte. Poté tinkturu sceďte přes jemné síto.

Tinkturu můžete používat na drobná poranění a oděrky nebo ji zředěnou pít pro zachování imunity (stačí několik kapek denně). Pozor, tinktura může barvit!

tinktura z propolisu

Mast

Na mast potřebujete propolisovou tinkturu a buď lékařskou vazelínu, nebo bambucké máslo v poměru 1 díl tinktury na 5 dílů tuku.

Tuk rozpusťte ve vodní lázni a poté přidejte tinkturu. Směs míchejte, dokud se líh z tinktury neodpaří. Potom mast nalijte do nádoby, nechte vychladnout a po vychladnutí uložte do lednice.

Propolisovou mast můžete použít na hojení drobných ranek nebo popálenin.

Pro propolis do lékárny

Pro propolis v praktické podobě si můžete zajít i do lékárny. Nově tam seženete doplněk stravy Tantum Natura, který obsahuje výtažek z propolisu. Tantum Natura je k dostání ve dvou příchutích -med a citrón nebo med a pomeranč. Seženete ho v gumových pastilkách, které jsou vhodné i pro děti od 3 let a nastávající i kojící maminky.

Doplněk stravy Tantum Natura obsahuje extrakt z propolisu, vitamín C a zinek, které přispívají k normální funkci imunitního systému, snižují únavu a pomáhají podporovat obranyschopnost organismu. Už jste ho vyzkoušeli?

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.