Proč je zinek důležitý a jak jej doplnit?

PrevenceVýživa

Zinek není jen nudný prvek z periodické tabulky, kterou jste se museli učit nazpaměť. Naopak, je to vysoce prospěšný minerál, který má řadu pozitivních účinků. Patří mezi ně například:

1) Zesílená imunita

Zinek je pro náš organismus nepostradatelný, zvláště pokud se cítíme oslabeni. Přispívá totiž zásadním způsobem na tvorbu imunitních buněk, působí preventivně proti vzniku infekcí a infekčních onemocnění. Často se podává společně s vitamínem C, o kterém si můžete přečíst více v našem článku Největší mýty o vitamínu C.

2) Psychická pohoda

Zinek zásadním způsobem podporuje naši psychickou pohodu. Pokud jste podráždění a celý den se těšíte na chvíli, až ulehnete do postele, zamyslete se, jestli svému tělu dopřáváte jeho dostatečnou míru. Prvním příznakem nedostatku zinku totiž bývá únava, která má na naši psychickou pohodu zásadní vliv.

Paní si češe své zdravé vlasy.

3) Kvalita vlasů, nehtů a pokožky

Zinek ovlivňuje stav našich vlasů, nehtů a pokožky – jeho nedostatek se tak projeví zejména jejich zhoršenou kvalitou. Pokud máte problémy s vypadáváním vlasů, s pevností či lámavostí vašich nehtů nebo kožními onemocněními, zkuste sáhnout po zinku. Ne bezdůvodně se při problémech s akné doporučuje zinková mast – zinek také urychluje hojení ran.

4) Chuť k jídlu

Pokud vás nebo vaše blízké trápí problém s nechutenstvím, částečným řešením může být opět zinek. Důležitý je zejména pro děti a postarší osoby, které mají problém s příjmem potravy. U dětí by nedostatek zinku mohl způsobit problémy s růstem, u starších osob pak vážnější výkyvy imunity.

Potraviny, které obsahují zinek.

5) Plodnost a těhotenství

Zinek je z hlediska početí a hladkého průběhu těhotenství důležitý jak pro muže, tak pro ženy. U mužů zinek přispívá k udržení přirozené hladiny testosteronu v krvi a k normální plodnosti. Pro ženy je pak jeho dostatečný příjem důležitý jak při početí, tak během těhotenství pro správný vývoj miminka. Nedostatek zinku může vést ke zdravotním komplikacím, ve vážných případech může způsobit zpomalení vývoje plodu nebo komplikace při porodu.

Jak zinek doplnit?

  • Jíst potraviny bohaté na bílkoviny, např. mléko, vaječné žloutky, játra nebo červené maso a mořské plody.
  • Zařadit do jídelníčku dýňová semínka, nepražené kakao, obilniny nebo fazole (vhodné pro vegetariány).
  • Doplnit jídelníček o doplněk stravy s obsahem zinku.

Vyzkoušet můžete třeba gumové pastilky Tantum Natura s příchutí citron a med, které jsou vhodné pro celou rodinu. Ocení je i nejmenší členové – pastilky jsou vhodné už pro děti od tří let. A skvěle chutnají.

Hlídáte si přísun zinku v potravinách? Napište nám do komentářů na Facebooku.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.