Zaměřeno na ústní hygienu: otázky a odpovědi – 2. díl

Ústní hygiena

Přinášíme další díl seriálu o ústní hygieně. Na vaše otázky odpovídala MUDr. Dita Řehořová Hrušecká.

Mojí dceři rostou druhé zuby a často si kvůli tomu stěžuje na bolest. Chladivé gely nepomáhají, jak jí můžu ulevit?

Bolestivé prořezávání zubů bývá ve většině případů pouze u dětí, kterým se prořezávají zuby dočasné – „první“. Dočasné zuby nahrazují zuby stálé, které se sliznicí už neprořezávají, sliznice tedy nebolí. Přes sliznici se prořezávají pouze první a druhé stoličky, které nemají předchůdce v dočasném chrupu, ale to již příliš bolestivé nebývá. Pokud si dítě stěžuje na bolest, je možné podat analgetika. Je však nutné vyloučit i jinou dentální příčinu, například zubní kaz nebo odumřelý zub.

čištění zubů dětí

Na co máme zuby moudrosti?

Pojem „zuby moudrosti“ je pouze obecné pojmenování třetích stoliček. Jsou pozůstatkem po předcích, kteří měli tužší stravu a třetí stoličky tak byly – stejně jako mohutnější čelisti – jednoduše výhodnější. V současnosti už se u většiny populace prořezávají jen částečně, u někoho dokonce vůbec a jejich původní funkce se vytrácí.

A jak je to s tou moudrostí? Lidové označené těchto zubů vychází ze skutečnosti, že se prořezávají až v dospělosti. Důvod můžeme opět hledat v evoluci. Třetí stoličky jsou poměrně velké a tak se prořezávaly až v době, kdy pro ně byl v čelisti dostatek místa. Vlivem stravy se ale naše čelisti postupně zmenšují a pro „moudráky“ tak leckdy nebývá místo ani v dospělosti.

Trápí mě zažloutlé zuby. Zkouším různé pasty, ale bezvýsledně. Co mám dělat?

Pokud se pacientovi nelíbí žlutavý odstín zubů, je možné si nechat zuby vybělit. Tento výkon vždy indikuje a provádí zubní lékař. Bělení zubů speciálními bělícími gely se provádí buď v ordinaci (ordinační bělení), nebo jej pacient provádí podle instrukcí lékaře doma (domácí bělení). Ideální je kombinace ordinačního a domácího bělení.

Mám po bělení zubů, jaké přípravky můžu používat bez obavy, že mi zuby obarví?

Pokud jde o bělení ordinační, vyhněte se bezprostředně po něm potravinám, které barví sklovinu, tedy kávě, čaji, nebo červenému vínu.  Neměli byste ani kouřit a nepoužívejte ústní vodu s chlorhexidinem, který barví zuby. Pokud se jedná o bělení domácí, které trvá většinou několik týdnů, vyhýbejte se všem uvedeným potravinám po celou dobu bělení.

Chcete se o ústní hygieně dozvědět více? Přečtěte si první díl otázek a odpovědí.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.