Škrábání, pálení a bolest v krku, potíže při polykání a teplota – poznáváte se v tom? Možná i vás trápí stále se vracející záněty v krku. Jejich příčin je hned několik a léčba se u bakteriálního a virového původu liší. Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nutné nasadit antibiotika.
Není zánět jako zánět
Jsou dva a často se zaměňují. Zatímco zánět hltanu je nejčastěji virového původu a provází ho silné bolesti, typická angína je způsobená bakteriemi a má mnohem delší a těžší průběh. Lékaři mají naštěstí k dispozici jednoduché krevní vyšetření, tzv. CRP test, který udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Jeho hladina v těle se zánětem stoupá a z výsledků testu dokáže lékař rychle rozlišit druh zánětu a nasadit vhodnou léčbu.
Nasadit antibiotika, nebo nenasadit?
Léčba se liší podle virového nebo bakteriálního původu. U bakteriálních zánětů se nasazují antibiotika obvykle u těžších stavů, nebo pokud se stav při kontrole nezlepšil. Jako podpůrná léčba se doporučují zklidňující a dezinfekční ústní prostředky ve formě roztoků a pastilek. U virového původu je nasazení antibiotik zbytečné a léčba probíhá pomocí léků proti teplotě a projevům zánětu (bolest, otok), zvýšeným pitným režimem a doplněním vitamínů. Na ucpaný nos a rýmu můžete použít spreje a kapky do nosu, nezapomeňte je ale používat maximálně 7 dní.
Příčinu hledejte u chronických zánětů
Opakující záněty hltanu i mandlí jsou u dětských pacientů způsobeny nedokonalou funkcí imunitního obranného systému, který se stále vyvíjí. U dospělých je příčin víc – od nedostatečné ústní hygieny, způsobující nejen zubní kazy, přes kouření a nezdravý životní styl až po možnost chronického infekčního ložiska kdekoliv v těle. Na vzniku zánětu a na tom, jak dlouho vás bude trápit, se ale podílí i únava a stres, přetížení organismu a alergie.
Tip: U prostého zánětu hltanu je nezbytné přestat kouřit, vyloučit na čas pobyt v infekčním prostředí a upravit životosprávu.” radí MUDr. Ivo Šlapák, CSc., přednosta Kliniky dětské ORL ve Fakultní nemocnici Brno
V nejhorším případě jdou mandle ven
U dětí i dospělých angínu často provází rozšíření zánětu do okolí mandle. Nejběžnějším příznakem je výrazná bolest, která vás vyžene k lékaři. V takovém případě může být nutný urgentní chirurgický zákrok – odstranění postižené mandle a nasazení antibiotik jako prevence rozšíření zánětu mimo oblast krku. Pokud chcete hojení uspíšit podpůrnou léčbou, vsaďte na ústní prostředky, které léčí zánět a zároveň utlumí bolest.
Tip: Při léčbě zánětů hltanu a krku sáhněte po Tantum Verde. Během pár chvil místo vydezinfikuje, znecitliví a uleví od bolesti.
Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny. #tantumfamily