Krční mandle: kdy a proč se odstraňují?

Bolest v krkuPro rodiče

Čeká vás odstranění krčních mandlí? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které odstranění krčních mandlí neboli tonzilektomii provázejí. K psaní článku jsme si přizvali odborníka, otorhinolaryngologa doc. MUDr. Pavla Smilka, Ph.D. z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Proč se krční mandle odstraňují?

„Důvodem pro odstranění patrových mandlí je stav, kdy převáží rizika a negativa nad jejich imunologickým přínosem,“ vysvětluje lékař doc. Smilek.

Takovými důvody jsou opakované problémy, např. angína, která se může vracet až osmkrát ročně nebo chronický zánět krčních mandlí vyvolaný streptokokovou infekcí. Zánět může způsobit bolesti kloubů, záněty ledvin i onemocněním srdce.

Dalšími důvody pro odstranění krčních mandlí jsou hnisavá ložiska v okolí mandlí, nádory i některé vrozené vady, například zvětšené mandle, které způsobují dechové potíže. K odstranění mandlí může dojít i kvůli jejich poškození úrazem. Někdy slouží vynětí mandlí jako přístupová cesta pro jinou operaci hlouběji v krku.

Kdy je nejvhodnější doba pro jejich odstranění?

Lékaři upřednostňují dospělý věk, kdy imunologická funkce mandlí postupně vyhasíná. U dětí se častěji provádí tzv. tonzilotomie – při operaci se odstraní jen část patrové mandle.

Jak jejich odstranění ovlivní obranyschopnost organismu?

Krční mandle fungují jako filtr proti bakteriím a virům. „Jsou součástí Waldeyerova lymfatického okruhu, při jejich odstranění funguje zbylá část okruhu. Funkci krčních mandlí neboli tonzil tak přebírají další části okruhu,“ vysvětluje doc. Smilek.

Jak odstranění krčních mandlí probíhá?

Zákrok probíhá v celkové anestezii. Na žádost pacienta mohou lékaři mandle vyjmout i v lokální anestezii. „Bolest v krku po zákroku se podobá bolestem při angíně,“ říká doc. Smilek.

Hrozí komplikace?

Nejčastější komplikací je krvácení, které znamená další pobyt v nemocnici. Méně častou komplikací je infekce, bolest v hrdle, potíže s polykáním nebo bolest v uchu.

Jak dlouho trvá hojení?

Po operaci následuje minimálně pětidenní pobyt v nemocnici. „Délka hojení je individuální. Závisí také na věku, třeba děti se hojí lépe,“ doc Smilek.

Po zákroku se vyhněte zejména

  • horkým nápojům
  • koupelím
  • umývání vlasů
  • pobytu na slunci
  • větší fyzické námaze

Jezte především měkkou, nedráždivou stravu. Pracovní neschopnost po zákroku trvá zpravidla 21 dní.

Pro zmírnění bolesti po operaci sáhněte po účinném pomocníkovi – kloktadlo Tantum Verde, které je vhodné i pro děti od 4 let.

Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.