Postrach jménem angína: Jak se na ni co nejlépe připravit?

AngínaBolest v krku

Včera jste se ještě cítili dobře, ale dnes se sotva zvednete z postele? Pokud vás bolí v krku, máte horečku a špatně se vám polyká a na mandlích máte bílé čepy, s největší pravděpodobností se jedná o angínu. Jak ji co nejlépe zvládnout? Přečtěte si v našem článku.

Podle čeho angínu poznáte? 

Bolest v krku, slabost nebo horečka. To všechno jsou příznaky, které angínu doprovází. S jistotou ji ale diagnostikuje až lékař na základě klinického vyšetření. Než se k němu vydáte, sepsali jsme pro vás několik dalších signálů, podle kterých můžete onemocnění poznat:

  • nepříjemné píchání v krku,
  • obtížné a bolestivé polykání,
  • horečka a bolest hlavy, kloubů a svalů,
  • zvětšené krční mandle a uzliny,
  • bílý povlak s čepy na krčních mandlích,
  • objevit se může také bolest břicha.

Chcete mít jasno v tom, proč vás bolí v krku? Přečtěte si náš článek, kde radíme, jak rozeznat chřipku od nachlazení.

Jak se angína přenáší? 

Angína patří mezi nakažlivá onemocnění a přenáší se kapénkami. Můžete ji tedy chytit ze slin nebo kýchání nemocného. Inkubační doba jsou 2–4 dny a riziko nákazy je vyšší u lidí se sníženou imunitou.

Žena drží sklenici čajů

Jak dlouho angína trvá? 

Necítíte se dobře, ale nechcete zanedbat svoji práci nebo rodinu? Myslete na to, že zdraví je vždy na prvním místě. Počítejte s tím, že léčba angíny trvá týden až dva.  Nemoc se v žádném případě nesnažte „přechodit“, nedoléčená angína se může vrátit a způsobit vám další nepříjemnosti. Ve vážných případech může dokonce poškodit ledviny, srdce nebo klouby. 

Jak se nemoci zbavit?

Pokud máte podezření, že jste se nakazili angínou, navštivte lékaře. S největší pravděpodobností vám předepíše léčbu antibiotiky. Jak si však poradit s nepříjemnými příznaky a ulevit si od obtěžující bolesti v krku, než léky zaberou?

  • Základem je klid a dostatečný odpočinek
  • Pijte dostatek tekutin, abyste nahradili to, co vypotíte. 
  • Nezapomeňte ani na posílení imunity. Do svého jídelníčku zařaďte dostatek ovoce a zeleniny. Vyzkoušet můžete také bylinkové čaje. K posílení imunity je vhodný např. měkýn latnatý, andělika lékařská nebo prha arnika. 
  • S bolestí v krku dokáže zatočit také Priessnitzův zábal. Kus látky namočené ve studené vodě stačí vyždímat a položit na krk. Poté přiložte igelitový sáček a krk obvázejte šátkem. Zábal nechte působit alespoň 2–3 hodiny.  Postup můžete po několika hodinách zopakovat.  

Tip: Selhala alternativní léčba nebo trvá její nástup příliš dlouho? Sáhněte po produktech Tantum Verde, které účinně léčí bolest a zánět v krku. Vybírat můžete z různých forem podle toho, co vám vyhovuje nejvíce. Léky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky a poradí si i se silnou bolestí. 

Angína u dětí 

Angína dokáže pěkně potrápit i dospělé, natož děti. Ty se ale s tímto onemocněním potýkají podstatně častěji, a to především kvůli tomu, že se pohybují ve velkých kolektivech, kde se nákaza šíří rychleji. 

Spálová angína u dětí 

Spálová angína patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění. Nejčastěji postihuje děti ve věku od 4 do 12 let a mezi její typické příznaky patří nepříjemná bolest v krku, červená vyrážka a tzv. malinový jazyk s červenými tečkami. Vyrážka se nejčastěji objevuje na břichu a hrudi, z těchto míst se pak šíří do podpaží, loketních jamek a na vnitřní stranu stehen. Po pár dnech od nákazy by vyrážka měla začít ustupovat. 

Dítě má angínu

Jak spálovou angínu léčit? 

Pokud máte podezření, že by vaše dítě mohlo mít angínu, na nic nečekejte a navštivte lékaře. Léčba antibiotiky je totiž v tomto případě nutností. Neléčené onemocnění může mít za následek zánět ledvin, revmatickou horečku nebo poruchy nervové činnosti.

Tip: Máte doma malého maroda? Přečtěte si, jak zatočit s bolestí v krku u dětí.

Důležitá je prevence 

Stoprocentně spolehlivá prevence neexistuje. Riziko nákazy ale můžete výrazně snížit dodržováním hygienických návyků a izolováním nemocného. To je důležité především ve velkých kolektivech, jako jsou školky nebo školy.

Prodělali jste vy nebo vaše dítě v poslední době angínu? Napište nám do komentářů na Facebooku nebo Instagramu, co vám v léčbě nejvíc pomohlo.

Tantum Verde, Tantum Verde Spray, Tantum Verde Spray Forte, Tantum Verde Lemon, Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k místnímu užití v krku a ústech. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.