Postrach jménem angína: Jste na ni připravení?

Bolest v krku

Včera jste se cítili dobře, dnes se sotva hnete z postele. Bolí vás v krku, trápí vás horečka a polykání rovná se utrpení. Víte, jak zatočit s angínou?

Nachlazení, nebo angína?

Bolest v krku, slabost, horečka. Jak poznáte, že máte angínu? Ve skutečnosti ji s jistotou diagnostikuje až lékař na základě klinického vyšetření. Než se k němu vydáte, sepsali jsme pro vás několik příznaků, které vás mohou na angínu upozornit:

  • Nepříjemné píchání v krku
  • Obtížné a bolestivé polykání
  • Horečka a bolest hlavy, kloubů a svalů
  • Zvětšené krční mandle a uzliny
  • Bílý povlak na krčních mandlích
  • Může se vyskytnout bolest břicha

Tip: Chcete mít jasno v tom, proč vás bolí v krku? Přečtěte si náš článek Jak rozeznat chřipku a nachlazení a získejte další užitečné rady.

žena s bolestí v krku

Nevyležíte ji za noc ani nepřechodíte

Cítíte se pod psa, ale nechcete zanedbat svou práci a rodinu? Pak určitě znáte tu paniku a pocit, že si několik dní v posteli jednoduše nemůžete dovolit. Vaše zdraví však musí být na prvním místě. Počítejte s tím, že opravdová angína si žádá týden až dva pod peřinou!

Nemoc rozhodně neignorujte a nesnažte se ji „přechodit“ – nedoléčená angína se může za pár dní vrátit a způsobit vám další nepříjemnosti. V některých případech dokonce může vést k vážným následkům a poškodit ledviny, srdce a klouby.

Když se v krku rozpoutá peklo

Pokud jste se nakazili angínou, lékař vám pravděpodobně předepíše léčbu antibiotiky. Jak si však poradit s nepříjemnými příznaky než léky zaberou?

Základem je samozřejmě klid a odpočinek. Pijte dostatek tekutin, abyste nahradili to, co vypotíte. Nezapomeňte ani na posílení imunity: zařaďte do svého jídelníčku například česnek, cibuli a zázvor. Čaje slaďte medem.

Bolest v krku a při polykání zmírní pravidelné kloktání. Sáhněte například po roztoku Tantum Verde, který léčí záněty a otoky mandlí a nosohltanu. Zároveň utlumuje bolest spojenou se zánětem.

Vyzkoušejte i naše tipy z domácí lékárny:

  • Hřejivý bylinkový zábal krku
  • Priessnitzův zábal, který vás naučíme v tomto článku
  • Čaj z fenyklu, lékořice nebo šalvěje

Poradili jste si s angínou a máte vlastní rady, jak s ní bojovat? Dejte nám vědět do komentáře.

Tantum Verde, Tantum Verde Lemon, Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey, Tantum Verde spray a Tantum Verde spray Forte obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a v krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.