7 způsobů, jak zatočit s bolestí krku u dětí

Pro rodiče

Bolest krku dokáže pořádně potrápit dospělé, natož děti. Vybrali jsme pro vás osvědčené a šetrné metody, které vašim dětem uleví od bolesti v krku.

1. Zkuste Priessnitzův zábal

Namočte bavlněnou plenku nebo jiný kus látky do studené vodyvyždímejte a přiložte na krk. U dětí nemusí být voda příliš studená, stačí teplota 22 °C. Na mokrou látku přiložte vlněnou látku nebo igelitový sáček a vše zabalte do suchého šátku. Nechte obklad působit 2 až 3 hodiny. Po 3 až 4 hodinách můžete postup zopakovat. Tímto způsobem postupně snížíte bolest v krku u dítěte.

2. Dodržujte pitný režim

Při bolesti v krku dohlídněte, že děti dostatečně pijí. Nejvíce pomůže časté popíjení vlažného čaje. Při výběru se zaměřte na ty, které obsahují echinaceu, rakytník nebo šalvěj. Ty nejvíce podporují imunitní systém.

3. Kloktejte

Vyzkoušejte třeba kloktadlo Tantum Verde, které je vhodné pro děti od 4 let. Kloktadlo je účinné při zánětech v krku, mandlí, nosohltanu i hltanu. Pokud dítě kloktat neumí, vytřete mu ústa tamponem namočeným v neředěném roztoku.

Žena psychicky připravuje syna na kloktání.

4. Zvlhčujte vzduch

Dejte do místnosti, kde dítě spí, zvlhčovač vzduchu, který zabraňuje vysychání sliznic.

Praktická lékařka, MUDr. Ivona Prokopcová: „Zvlhčovač pomáhá zvýšit přirozenou vlhkost vdechovaného vzduchu, zabraňuje dráždění ke kašli. Na sliznici to pak pomáhá k obnově sekrece a normální funkce sliznic.“

5. Připravte cibuli s medem

Léčivých účinků medu a cibule využívaly už naše babičky. Cibuli nakrájejte na drobné kousky, vymačkejte z ní šťávu a smíchejte ji s medem. Šťáva působí nejen proti bolesti v krku, ale i jako dezinfekce úst. Podávejte několikrát denně.

6. Dejte šanci pastilkám

Oblíbeným pomocníkem při bolestech v krku u dětí jsou také pastilky. Ty mohou užívat děti od 6 let. Vybírejte z lahodných příchutí pastilek Tantum Verde Mint nebo Tantum Verde Lemon, děti ocení jemnou chuť máty nebo citronu. 

7. Zkuste lízátka nebo spreje

Pokud máte strach, že by děti mohly vdechnout pastilku, zkuste lízátka s obsahem lišejníku islandského. Je bohatý na vitamín C a podporuje přirozenou obranyschopnost. Další alternativou jsou spreje, které se snadno aplikují a účinně působí proti bolesti v krku. Tantum Verde Spray je pro děti od 6 let.

Dítě používá sprej Tantum Verde na bolest v krku.

Proč nás bolí v krku?

Bolesti v krku mohou způsobovat jak mikroogranismy, tak bakterie nebo viry. Pokud se stanete jejich obětí, začnou poškozovat sliznici krku a nepříjemné škrábání je na světě. V případě angíny, je princip stejný, jen za ním stojí konkrétní skupina viníků, a to patologické druhy bakterie Steptococcus.

Praktická lékařka, MUDr. Ivona Prokopcová: „Za bolestí v krku stojí infekce, která se přenáší formou kapénkové infekce. Nejvíce se šíří v uzavřených místnostech nebo přímým kontaktem – polibek, špatně umyté příbory, pití ze stejného hrníčku a podobně. Základní hygienické návyky a časté mytí rukou jsou tedy na místě“

Kdy vyhledat lékaře?

  • Pokud se u dítěte objeví další příznaky, třeba vyrážka, zvětšené krční uzliny
  • Když má dítě problémy s dýcháním nebo polykáním
  • Trvá-li bolest v krku déle jak 3 dny
  • Když odmítá jíst a pít

Jak s nemocí u dětí bojujete vy? Co se vám doma osvědčilo? Podělte se s námi o svou zkušenost.

Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.