Jak se v zimě chránit před nachlazením

Prevence

Ať už vás čeká lyžovačka na horách nebo jen procházka zasněženou krajinou, dejte si pozor na nachlazení. Poradíme vám, jak se mu při venkovních aktivitách vyhnete.

Proč nás v zimě trápí nachlazení?

Na první pohled se může zdát, že za vším stojí studené zimní počasí. Pravda je trochu jinde. Chladné počasí nás nutí trávit více času v místnostech. Přetopené pokoje a suchý vzduch tvoří dokonalé prostředí pro šíření virů. Přidejme k tomu teplotní výkyvy mezi venkovní a pokojovou teplotou, chladem a suchem oslabenou nosní sliznici a získáme „ideální“ podmínky pro nachlazení.

Nepodceňujte výběr oblečení

Nejspíš chcete, aby vám to slušelo i na svahu, myslete však především na svoje zdraví. Volte kvalitní funkční materiály, které vám zimní sportování nejen zpříjemní, ale uchrání vás před nechtěným nachlazením. Základem jsou tři termovrstvy – sací, izolační a ochranná. Nezapomeňte i na kvalitní nepromokavou obuv, která udrží vaše nohy v teple.

Doplňujte tekutiny

V chladném počasí netrpíme pocitem žízně tak často jako v létě. Hlídejte si proto pitný režim. Skvělou volbou je zázvorový čaj, který vás nejen prohřeje, ale může být dobrou volbou i proti nachlazení. Nedáte v zimě bez butylky se slivovicí na zahřátí ani ránu? Raději ji vyměňte za termosku s čajem. Nebezpečí alkoholu spočívá v tom, že zatímco vám dodá hřejivý pocit, rozšíří se vám cévy a póry, kterými rychleji uniká teplo a vám hrozí podchlazení.

Zůstaňte v suchu

Po návratu ze zimní procházky nebo lyžovačky se ihned převlékněte do suchého oblečení. Ve vlhkém oblečení jste náchylnější k prochladnutí. Zejména ženy by si pak měly dát pozor na sušení vlasů těsně před odchodem z domu, špatně vysušené vlasy vám mohou přivodit nachlazení co by dup.

Zaplašte první příznaky včas

Bolí vás v krku a máte strach, že nachlazení vám zkazí zbytek pobytu na horách? V takových případech mějte po ruce Tantum Verde, ať už ve formě pastilek nebo spreje. Spolehlivě tiší bolest a dráždění v krku, léčí zánět a usnadňuje polykání.

Máte nějaké osvědčené tipy, na které jsme zapomněli? Napište nám je do komentářů na Facebooku.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.