Jak prožít letní dovolenou bez úhony? Tipy pro cestování ve zdraví

Prevence

Konečně se blíží zasloužená dovolená? I slibné léto umí připravit nepříjemná zdravotní překvapení, kterým se dá snadno předcházet. Jak zdravě cestovat a jaká hygienická opatření mít na paměti, abyste místo letního odpočinku nemarodili? Přinášíme vám několik tipů pro dovolenou ve zdraví.

Informujte se včas o cílové destinaci

S dostatečným předstihem si vyhledejte důležité informace o konkrétní zemi. Ušetříte si spoustu času a trápení na místě. Zjistěte si konkrétní zdravotní rizika, která souvisí s cílovou destinací. Obzvlášť v exotických zemích se můžete setkat s infekčními nemocemi, které se u nás nevyskytují.

Situace ohledně covidu ve světě se proměňuje, a proto si na oficiálním portálu Ministerstva zahraničních věcí České republiky před výjezdem ověřte platné podmínky vstupu do konkrétní země.

Při cestách do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Ohledně dalších doporučených očkování se poraďte s praktickým lékařem.

Opatrně na klimatizaci

Ať už jste v autě nebo v letadle, necháváte na sebe rádi proudit chladivý vánek klimatizace? Dovolená ještě ani nezačala a vy si stihnete přivodit rýmu, angínu, bolest v krku nebo zánět dutin. I když je rychlé zchlazení v letním horku lákavé, nenechávejte na sebe mířit vzduch z klimatizace napřímo. V autě nebo apartmánu zachovávejte teplotu mezi 4 až 7 °C nižší než okolí a pravidelně prostory větrejte.

Neodolali jste rychlému ochlazení a o slovo se hlásí bolest v krku? Při prvních příznacích nachlazení z klimatizace sáhněte po Tantum Verde Spray, který tlumí bolest a léčí záněty v krku. A svou velikostí je na cestování jako dělaný.

Důsledná hygiena je prevencí

Důkladné a pravidelné mytí rukou je základ, a to nejen před jídlem. Na dovolené to platí dvojnásob. Přepadlo vás nutkání poškrábat se na nose nebo si setřít stékající pot z čela? Na chvíli se zastavte. Během dne nám pod rukama projde velké množství věcí od mobilu přes kliky od dveří. Sahání neumytou rukou na oči, ústa nebo nos se vystavujete zbytečnému riziku přenosu nejrůznějších bakterií a virů.

Věnujte pozornost i čistotě nehtů, za kterými se usazuje velké množství bakterií. Ostříhané nehty mají výhodu.

dezinfikování rukou

Koupelna v nedohlednu, co teď?

Mějte vždy po ruce dezinfekční nebo antibakteriální gel. Zatímco antibakteriální gel působí proti bakteriím, dezinfekční si poradí s bakteriemi, viry i plísněmi, a proto je na cesty vhodnější. Praktickou formou do letadel jsou dezinfekční ubrousky na ruce, se kterými se nemusíte trápit při letištní kontrole. 

Nejúčinnější prostředky jsou s koncentrací alespoň 70 % alkoholu. Nezapomínejte pravidelně hydratovat kůži na rukou, které dlouhodobým používáním dezinfekčních gelů trpí.

Na žádné dovolené nesmí chybět cestovní lékárnička. Projděte si seznam věcí, které v ní nesmí chybět.

Telefon rajská zahrada pro bakterie

Aniž bychom si to uvědomovali, běžné věci, které nosíme neustále u sebe, se po krátké době stávají rájem bakterií. Především se jedná o svatou trojici – telefon, klíče, peněženka. Pravidelnou dezinfekcí osobních předmětů snížíte riziko nákazy. Při nakupování plaťte raději kartou, protože mince a bankovky patří mezi nejpopulárnější hostitele bakterií.

Plánování dovolené často zahrnuje také stres. Nastudujte si, jak podpořit svou imunitu krůček po krůčku, aby se vám nemoci vyhnuly obloukem.

Gastro zážitky v zahraničí s rozvahou

Místní tržnice vypadá natolik slibně, že se vám sbíhají chutě? Opatrně, během teplého léta se jídlo rychleji kazí a místní kuchaři nemusí vždy dodržovat správná hygienická opatření. Ochutnávky lokálních specialit jsou v tomto případě poměrně riskantní a mohou vést k průjmovým onemocněním. Jestli toužíte po gurmánském zážitku, dopřejte si raději tepelně upravené pokrmy v ověřených restauracích.

Opatrně i při dodržování pitného režimu, vodě z kohoutku se raději vyhněte. Pro jistotu si nakupte balenou vodu, kterou využijete také při čištění zubů a pro mytí ovoce a zeleniny. Při návštěvě restaurace poproste o nápoj bez ledu – i ten může pocházet z kohoutkové vody.

smažené ryby připravené ke konzumaci

Strašák jménem „jet lag“

Chystáte se za exotikou, kde vás čeká výrazný časový posun? Byla by škoda, kdybyste se většinu dovolené necítili ve své kůži a byli vyčerpaní. S jet lagem se nedá vyrovnat jinak, než že si postupně zvyknete na nové časové pásmo. Přečtěte si, jak úspěšně zvládnout pásmovou nemoc.

Bon voyage!

Před cestou si nezapomeňte včas zajistit cestovní pojištění, a to nejen na výlohy v zahraničí, ale také v případě zrušení dovolené. A co když se před dovolenou necítíte úplně fit? Cestování samo o sobě bývá náročné, tak raději navštivte lékaře.

Teď už si stačí jenom zabalit to nejnutnější:

  • cestovní doklady,
  • platební karta nebo směněná hotovost,
  • nepostradatelná elektronika (telefon, nabíječka, popř. powerbanka),
  • kartička pojištěnce,
  • potvrzení o sjednaném cestovní připojištění,
  • hygiena, kosmetika,
  • cestovní lékárnička,
  • dostatek oblečení,
  • svoje nejbližší.

A hurá na dovolenou!

TIP: Pokud máte starost nejen o své fyzické zdraví, ale i o to psychické, přečtěte si, jak si užít dovolenou bez stresu!“

Tantum Verde Spray obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.