Podpořte dětskou imunitu důležitými vitamíny

PrevenceVýživa

Ať už jsou to výkyvy teplot nebo školní kolektiv, dětská obranyschopnost neustále čelí výzvám. Nezapomínejte ji proto podporovat vhodnými vitamíny. V článku vám prozradíme, které by v jídelníčku neměly chybět.

Vzpruha pro dětskou obranyschopnost

Aby se ti nejmenší zvládli ubránit před nachlazením a dalšími virózami, potřebují pevnou imunitu. Podpořte ji dodáním důležitých vitamínů, které jsou nezbytné nejen pro obranyschopnost, ale neobejde se bez nich třeba ani náš mozek nebo svaly. 
Přirozeným zdrojem vitamínů a minerálů je pestrá výživa, v rizikovém období ale neuškodí zařadit  doplňky stravy. Pojďme se podívat na to, jaké vitamíny by vašim dětem neměly chybět a proč.

Tip: Nedostatek vitamínů a oslabená imunita nejsou jediné nástrahy, se kterými se můžou děti po návratu do školy setkat. Přečtěte si článek o tom, co může jejich zdraví ohrozit a jak je chránit.

Vitamín C – naše tělo se bez něj neobejde

Vitamín C je bezesporu jeden z nejdůležitějších – a to nejen pro posílení imunity. Podílí se na tvorbě kolagenu a urychluje hojení ran, zajišťuje pevnost cév, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Podporuje obranyschopnost, pomáhá předcházet nachlazení a zmírňuje příznaky už probíhajícího onemocnění, proto se nebojte jeho příjem případně navýšit. Doplnit ho můžete také stravou –⁠ nejvíc ho najdete v paprice, brokolici nebo třeba jahodách.

Vitamíny B – pro lepší spánek a víc energie

Tato skupina vitamínů zmírňuje projevy únavy a podporuje psychické zdraví. Každý z nich má v těle ještě další specifický úkol – B2 přispívá ke správné funkci nervového systému a má antioxidační efekt, B3 zkvalitňuje spánek a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, B5 je nezbytný pro správný růst a vývoj, B6 je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Vitamín B12 je nepostradatelný pro tvorbu červených krvinek a jeho nedostatek se projevuje mimo jiné poruchou růstu.

Vitamín D – vezměte děti na sluníčko

Aby děti správně rostly a vyvíjely se, potřebují k tomu vitamín D. Ten hraje velkou roli při vstřebávání vápníku a fosforu ze stravy, podílí se na fungování svalů, zlepšuje imunitní reakce a správné činnosti nervového systému. Přirozeně se tvoří v pokožce vystavené slunečnímu záření. Dětem stačí k pokrytí 80 % denní dávky jen 30 minut na slunci. Další důvod vyrazit na procházku. Především na podzim a v zimě je kvůli úbytku slunečních paprsků vhodné doplňovat dětem vitamín D doplňky stravy. V potravinách je vzácný a obsahují ho především tučné ryby (proto nás babičky nutily jíst rybí olej ze lžičky – pamatujete?).

Chutné rybí maso je bohatým zdrojem vitamínu D
Rybí maso je bohatým zdrojem vitamínu D.

Zinek – nedílná součást každé lidské buňky

Zinek je minerál, který se v těle vyskytuje jen v minimálním množství, o to důležitější je dbát na jeho doplňování. Zásadně se podílí na tvorbě imunitních buněk a pomáhá tak ke správné funkci imunity, podporuje psychickou pohodu a u dětí je nezbytný pro správný růst a hojení ran. Jako bonus podporuje chuť k jídlu.

Tip: Zinku a jeho pozitivním účinkům jsme věnovali celý článek.

Bonus: Vitamínová bomba jménem rakytník 

Jediná bobulka rakytníku obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C. Kromě céčka je bohatý na vitamíny A, E a K a vzácnou Omega 7 nenasycenou mastnou kyselinu, která pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi a podporuje správnou funkci srdce. Rakytník také zvyšuje odolnost proti infekcím, prospívá kloubům a navíc obsahuje i látku, která se v těle přeměňuje na serotonin, hormon který stojí za duševní pohodou. Z jeho plodů můžete připravit třeba sirup, který je jednoduchý na přípravu a dětem bude určitě chutnat.

Tip: Pokud vás i přesto dožene bolest v krku, sáhněte po pastilkách Tantum Verde. Rychle uleví od bolesti a léčí zánět v krku i ústech. 

Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey, Tantum Verde Lemon obsahují benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.