Jak rychle srazit teplotu a horečku?

ChřipkaPro rodiče

Horečka je dobrý sluha, ale zlý pán a při nemoci vás může pořádně potrápit. Naučte se rozeznat, kdy je tělu prospěšná a kdy je na čase ji raději srazit. 

Neoblíbený pomocník

Zvýšená teplota nebo horečka jsou přirozené reakce našeho těla, které nám dávají vědět, že něco není v pořádku. Zabraňuje množení virů a bakterií a dokáže zaktivovat imunitní systém.

Do 38,5 °C nemusíte mít z teploty obavy, pokud se přehoupne přes tuto hranici a doprovází ji pocení a střídání stavů zimnice a horka, je na čase ji začít srážet. Pokud vaše tělo bojuje s nemocí pomocí horečky, dopřejte si dostatek odpočinku, tekutin a vitamínů.

jak srazit horečku
Během horečky tělo bojuje proti nemoci, proto hodně odpočívejte

Jak poznáte horečku?

Horečka přichází ve dvou vlnách:

  1. První vlnu rozeznáte podle studených končetin a zimničných stavů. Tělo se totiž postupně zahřívá na teplotu, kterou se pustí do boje s nemocí.
  2. Druhá vlna vás už většinou donutí zůstat v posteli – tělo se zahřálo na požadovanou teplotu. Zápasí s nemocí a pocením se zbavujete škodlivých látek.

Jak horečku srazit?

Studené obklady

Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou. Na více místech by jejich tělu mohly naopak způsobit šok. U kojenců se zábalům raději vyhněte.

Můžete vyzkoušet i recept našich babiček – smíchejte jablečný ocet s vodou a postupujte jako u klasických obkladů.

Zábal nechte působit 5 až 15 minut, během dvou hodin obklady třikrát vyměňte. Pokud máte při horečce studené ruce i nohy, zábaly vynechejte.

studené obklady na čelo

Bylinné čaje

Nic nepokazíte ani bylinkami. Naopak čaj z meduňky vás uklidní, lípa, bezinka nebo hřebíček pomůžou pocení i snížit horečku.

Příroda je zázračných léčivých bylin plná. Seznamte se s nimi – dokáží v mnohém ulehčit život!

čaj na snížení horečky

Kdy s horečkou navštívit lékaře?

Přetrvávají horečky nad 39 °C déle než 4 dny? Pokud horečka trvá dlouho, jděte k lékaři. Stejně tak, pokud nemocný v horečkách omdlévá, nebo ho popadá dušnost. U malých dětí i v případě, když se objeví celkové křeče, nebo horečka nad 40 °C.

Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.