Covid v domácnosti: jak se s ním vypořádat?

Prevence

Dostali jste se do situace, kdy někdo z rodiny projevuje příznaky onemocnění novým koronavirem nebo dokonce byl pozitivně testován? Šance, že se tak stane, jsou v druhé vlně sice větší, ale není důvod propadat panice. Povíme si, jaké hygienické zásady dodržovat i to, jak si případný průběh nemoci ulehčit.

Správná hygiena je základ

Dodržování hygienických opatření je v této době rozhodně důležité, a to nejen tehdy, když máte doma nakaženého. Na druhou stranu všeho moc škodí a není třeba to přehánět. Jak na to tedy efektivně?

Dezinfekce povrchů 

Kuchyňskou linku, podlahy, koupelnu včetně sanity a obkladů dezinfikujte na denní bázi. Více pozornosti věnujte i klikám u dveří, vodním bateriím, vypínačům, počítačové technice, dveřím ledničky nebo mobilním telefonům – jednoduše všem povrchům, kterých se pravidelně dotýkají všichni členové vaší domácnosti. Aby byla dezinfekce účinná, vybírejte prostředky s obsahem alkoholu vyšším než 60 %, které bezpečně ničí nejen bakterie, ale i viry.

Pravidelně dezinfikujte vše, čeho se pravidelně dotýkáte

Perte častěji a na vysokou teplotu

I když se nemoc projeví, je dobré se postarat o to, aby se vir šířil doma co nejméně. Co to znamená? Perte častěji věci, které běžně používáte po celý den – například ručníky, utěrky i ložní prádlo a při praní zvolte teplotu minimálně 60 stupňů. Vysoké teploty se postarají o zničení virů i bakterií. Do pračky můžete přidat i denzinfekční prostředek.

Prádlo nemocného člena domácnosti se doporučuje držet odděleně od prádla ostatních osob.

Nezapomínejte na mytí rukou

Pravidelné mytí rukou je důležité, i když jste doma, protože právě dotykem se kapénky s virem přenášejí nejjednodušeji. Jak na to správně? Tipy najdete v našem článku

Podpořte imunitu

Hlavním bojovníkem proti virovým infekcím zůstává náš imunitní systém. Dobrou zprávou je, že imunitu můžete zlepšit už během několika týdnů a stačí k tomu udělat jen pár úprav ve své životosprávě. Jakých zásad se držet, pokud chcete podpořit svou imunitu?

  • Dopřejte si kvalitní spánek a celkově se snažte více odpočívat. 
  • Pijte dostatek tekutin – nejlepší volbou je čistá voda a neslazené čaje.
  • Doplňte vitamíny a minerály – speciálně selen, zinek a vit. C a D, které vaši imunitu povzbudí.
  • Dopřejte si pravidelný pohyb – jemné protažení pomůže svalům i páteři. 
  • Větrejte – intenzivně, ale v krátkých, pravidelných intervalech.

Jak ulevit od příznaků?

Mnoho případů koronaviru je stále bez nebo s mírnými příznaky. Jestliže u vás ale projeví teplota, únava a bolesti svalů, sáhněte po léku Tantogrip. Uleví vám jak od bolesti a snižuje i horečku. Navíc ho můžete podávat jako teplý i studený nápoj. 

TIP: Pokud vás trápí vlhký kašel, vyzkoušejte lék Erdomed 225 mg,  který usnadňuje odkašlávání, pomáhá při léčbě dýchacích cest a ztěžuje přichytávání bakterií v dýchacích cestách.

Využijte služeb a požádejte o pomoc

Jestli je celá rodina v karanténě, nakoupit nebo pořádně vyvenčit domácího mazlíčka se může stát poněkud náročným. Zkuste o pomoc s venčením poprosit své sousedy nebo blízké, kteří nejsou v rizikové skupině, v řadě měst se také sdružují dobrovolníci – informace naleznete obvykle na stránkách města. Případný kontakt pak omezte na nezbytné minimum a mějte při něm nasazenou roušku.

Nechte si nákup dovést až domů a nezapomínejte mít při předání roušku

K nákupu můžete někde využít služby internetových obchodů, které vám celou objednávku donesou až domů. A co vaření? Nemáte na něj ani pomyšlení? Věřte, že každému z nás se to někdy stane. V tomhle případě využijte rozvoz a služby restaurací. Podporou jejich práce pomůžete i vy jim.

Omezte fyzické kontakty, využijte moderních možností

Izolace dokáže s psychikou pěkně zamávat, velmi ohrožení jsou zejména senioři, ale s prodlužující se dobou omezení pociťuje negativní pocity z odloučení stále více skupin.

Nemůžete v současnosti navštěvovat své blízké? O to víc příbuzným a přátelům volejte, využijte současných možností a uspořádejte klidně i virtuální nedělní oběd, vyražte „společně“ do přírody a ukažte při videohovoru prarodičům okolí svého domova, naplánujte si společné sledování talkshow a komentujte ji… Možností je spousta a můžete tak nakonec trávit čas s rodinou a přáteli intenzivněji, než když jste sice seděli u jednoho stolu, ale koukali každý do svého telefonu .

Hlavně zůstat v pohodě

Období pandemie, na které jsme nebyli připraveni, je výzva pro všechny. Namísto toho, abyste hledali všechno, co je špatně, hledejte radost v tom, co v tomhle období můžete dělat.

Jak tuto novou situaci využít? Hodně odpočívejte, vyplňte čas dobrou knížkou nebo filmem, na který se už dávno chcete podívat. Je spousta věcí, které běžně odkládáme a teď se jim konečně můžeme věnovat naplno. Vytvořte si doma pohodu a využijte efektivně času s dětmi i partnerem. Užívejte si pocit, že nic nemusíte a není kam spěchat. A pamatujte, že společně to zvládneme.

Tantogrip citrón / Tantogrip pomeranč obsahuje paracetamol a fenylefrin hydrochlorid. Erdomed, 225 mg obsahuje erdostein. Léky k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.