Co je bolest v krku

Bolest v krku

Bolest v krku nás trápí poměrně často. Údaje od praktických lékařů hovoří o tom, že až jedna třetina pacientů k nim přichází právě z tohoto důvodu. Bolest v krku provázená zarudnutím a otokem, škrábáním, pálením, chrapotem či potížemi při polykání není sama o sobě nemocí. Většinou jde o jednoduché příznaky spojené s infekčním onemocněním dýchacích cest. Vzácně může jít o projev závažnějších onemocnění.

V případě lehkých obtíží lze tento problém zvládnout samoléčbou. Léčba bolesti v krku není náročná. Pokud se bolest v krku objevuje dlouhodobě či opakovaně, je vhodné navštívit lékaře. Mimo jiné i proto, že v extrémních případech může bolest v krku vést až k podstatnému omezení příjmu potravy a tekutin, což může mít pro organismus negativní důsledky.

Nejčastější příčinou bolesti v krku je zánět. Jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu na různé cizí podněty – přítomnost škodlivých virů, bakterií, kvasinek či mechanického poranění. Jak se zánět projevuje, věděli už lékaři ve starověkém Římě. Čtyřmi základními příznaky jsou zarudnutí, otok, zteplání postiženého místa a bolest.

Je velmi těžké rozlišit virovou a bakteriální infekci dýchacích cest, neboť příznaky jsou velmi podobné – bolest v krku, otok, škrábání, pálení, zarudnutí ztížené polykání, pocit knedlíku v krku. Řešením je co nejdříve potlačit zánět, čímž ustoupí výše uvedené příznaky, které jej provází. Objeví-li se teplota kolem 38 stupňů Celsia, je nutno navštívit lékaře, který může zvážit nasazení antibiotik.

Nemocí projevujících se bolestí v krku je však mnohem více. Ohlašuje se tak například i závažnější mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza. Důvodem bolesti krku ovšem mohou být i alergie (tvoří se více hlenu a sliznice otékají), znečištěné ovzduší, tabákový kouř nebo suchý vzduch.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.