Buďte v teple: 6 tipů na rychlé zahřátí

Prevence

Jste prochladlí ze sáňkování nebo vydatné procházky? Přečtěte si, jak se rychle, spolehlivě a bezpečně zahřát.

1.      Nepodlehněte lenosti

Když je nám zima, instinktivně máme chuť zachumlat se pod teplou deku a nedělat vůbec nic. Ale pozor, teplá deka vás možná zahřeje na chvilku, mnohem lepší taktiku však zvolíte, pokud se odhodláte aspoň půl hodiny denně věnovat cvičení nebo procházce. Dobré prokrvení je základem toho, abyste se přestali klepat zimou.

2.      Oblečte se jako cibule

Vyhrabali jste ve skříni tu ohromnou péřovou bundu, ve které si vždy připadáte jako sněhulák? Neslibujte si od ní, že vás automaticky zahřeje. Nejde totiž o to, jestli na sobě máte hrubou vrstvu oblečení, ale jakým způsobem ho na sebe navrstvíte.

Ideální jsou 3, maximálně však 4 vrstvy oblečení z kvalitního materiálu, který dobře drží teplo, například merino vlny nebo hřejivého fleecu. Velmi záleží i na tom, jaké spodní prádlo nosíte: mělo by být bavlněné a dobře obepínat tělo, aby vám teplo neunikalo.

Žena si obléká teplé punčocháče na zahřát.
Vrstvení a teplé materiály jsou základ, jak zůstat v teple, i když je venku pod nulou.

Býváte v zimě často nemocní? Dobře se obléknout nestačí, v tomto článku jsme pro vás proto sepsali další rady, jak se před nachlazením chránit.

Jít ven dobře (a teple) oblečená je zásadní.

3.      Zahřejte se vhodným jídlem

Jste to, co jíte. Nebo lépe: hřeje vás to, co jíte. V chladném období byste do svého jídelníčku měli zařadit co nejvíce „zahřívacích“ potravin, hlavně ve formě teplého jídla a vývarů. Tradiční čínská medicína doporučuje proti chladu například zázvor, chilli, kari, kardamom nebo skořici. Látky v těchto exotických potravinách rozšiřují cévy a zlepšují prokrvení, díky čemu se rychleji cítíte zahřátí.

4.      Nezapomínejte během dne pít

Kolik litrů vody denně vypijete? V zimě se často stává, že pít zapomínáme, nemíváme totiž žízeň tak často jako v létě. To je chyba. Snažte se dodržovat správný pitný režim a doplňovat si tekutiny v průběhu dne. Pozor na pití příliš horkého čaje: nával horka totiž v těle vyvolá úplně opačnou reakci, než potřebujete – začnete se potit, čím se vaše tělo snaží ochladit.

Zázvorový čaj je ideální pro podporu imunity.

5.      Začněte s pravidelným otužováním

Otužovat byste měli pravidelně, a to nejen v zimě. Otužování totiž posiluje imunitní systém a je výbornou prevencí proti nachlazení. Po studené sprše se vám udělá mnohem lépe než po horké koupeli. I tu si můžete dopřát, ale nesmí být přehnaně horká z podobných důvodů, jako jsme popsali u horkého čaje.

Žena se začíná otužovat.
Na posílení imunity můžete pracovat každý den během sprchování.

6.      Nevěřte mýtům o alkoholu

Na chlad má každý svůj vlastní recept. Některé z nich jsou však jen rozšířené mýty a rozhodně vás nezahřejí. Asi největším mýtem je pití alkoholu: kdo by si v zimě nedopřál voňavý svařák nebo hrnek horkého grogu na zahřátí? Pocit tepla po vypití alkoholu je však dočasný a klamný: ve skutečnosti alkohol tělo ochlazuje.

Co říkáte na naše tipy? Máte svůj vlastní osvědčený trik, jak se v zimě zahřát? Podělte se o své zkušenosti v komentářích na Facebooku.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.