5 tipů pro čistou a zdravou domácnost

Prevence

Vysát, umýt podlahy a koupelnu, utřít prach. Úklid domácnosti by měl být nyní na denním pořádku každého z nás, ne všichni ho ale děláme správně. Podívejte se, na co si dát při úklidu pozor a jak ho celý zvládnout i bez chemie.

1. Dezinfikujte

I pokud nejsme zrovna nemocní, je nutné udržovat doma pořádek. Dnes platí o to více, že je potřeba pořádně dezinfikovat! Zbavovat domácnost bakterií a virů, v období nemocí, nestačí jen jednou za měsíc. Je nutné zabrat dvakrát tolik. Pozor si dávejte hlavně na místa, kterých se dotýkáme nejvíce:

  • kliky od dveří
  • vypínače
  • kohoutky na umyvadle
  • úchytky na kuchyňské lince
  • hračky pro děti

TIP: Pokud zrovna doma nemáte žádný speciální přípravek. Bohatě si vystačíte s tím, co už pravděpodobně máte doma. Smíchejte jeden díl octa s jedním dílem vody a máte hotovo!

2. Objevte esenciální oleje

O tom, že jsou příroda a její produkty velkým pomocníkem v domácnosti, vás přesvědčí i esenciální oleje. Ty totiž nejen provoní váš dům, ale zároveň vám pomohou v boji proti bakteriím a virům. Nejčastěji se používají k vypařování v aromalampě – olej se smíchá s vodou a při jejím zahřátí se samovolně vypařuje do vzduchu. Na dezinfekci a provonění vzduchu ve vaší domácnosti nejlépe poslouží oleje z borovice, citronové trávy, rozmarýnu, grapefruitu nebo Tea Tree.

Esenciální oleje fungují i na úklid.
Esenciální oleje ale fungují i na úklid jako takový.

Vyrobit si můžete třeba vlastní prostředek na mytí nádobí:

  1. Nastrouhejte 38 gramů olivového mýdla a rozpusťte ho v 375 ml horké vody.
  2. Přidejte půl polévkové lžíce jemné sody na praní a pořádně ji rozmíchejte.
  3. Přilijte jednu lžíci jakéhokoliv octa a jednu lžíci kokoglukosidu.
  4. Na závěr nakapejte do směsi 10-30 kapek levandulového esenciálního oleje, podle požadované intenzity vůně.
  5. Směs nalijte do dávkovače a můžete se pustit do mytí!

3. Otevřete okna

Větrání. Tak jednoduché, a přesto tak zanedbávané. Není nic horšího než nevětraná místnost s příliš vlhkým, nebo naopak příliš suchým vzduchem. Nezapomínejte proto často větrat, aby se vzduch uvnitř vaší domácnosti vyměnil a nezačaly se vám na zdech tvořit plísně.

Dávejte si pozor na přehlížená místa

Kdy jste si naposledy vyčistili klávesnici vašeho počítače nebo notebooku? Utřeli myš, telefon, kabelku? Ano, i na to je potřeba myslet. Právě to jsou totiž věci, na které saháme nejčastěji, a kde se navíc nečistoty a bakterie dobře drží.

Drobnou elektroniku utřete vlhčenými ubrousky nebo hadříkem, dávejte ale pozor, ať si nepoškodíte obrazovku. Na tu použijte ubrousky určené na leštění brýlí, nebo speciální hadřík z mikrovlákna. Pokud na obrazovce vězí mastné otisky prstů, namočte hadřík v domácí octové vodě.

Jak často máte doma uklízet?
Několikrát do týdne umyjte kuchyňskou linku, vysajte.
Týdně umyjte koupelnu a záchod, vyměňte ložní prádlo, vytřete podlahu, utřete prach, vyčistěte počítač.
Měsíčně umyjte myčku, lednici a mikrovlnku.
Půlročně umyjte okna, vyčistěte koberce.

5. Věnujte pozornost koupelně

Koupelna je jedním z nejšpinavějších míst ve vašem domě, ať už se to zdá nebo ne. A to obzvlášť pokud máte v koupelně i záchod. Na umytí kohoutků, umyvadla i sprchového koutu použijte octovou vodu, do které můžete přidat i šťávu z citronu. Taková směs si hravě poradí i s vodním kamenem.

Pokud máte problém se zapáchajícím odpadem, i tam pomůže ocet. Nasypte do něj hrnek jedlé sody, přidejte hrnek horkého octa a nechejte půl hodiny působit. Když potom odpad propláchnete horkou vodou, bude zase jako nový.

TIP: Vyrobte si univerzální čistič, který kombinuje účinky octa, citrusů i esenciálních olejů! Čerstvě oloupanou citrusovou kůru dejte do zavařovací sklenice, zalijte ji vinným octem a 3 týdny ji nechte odstát na chladném místě s občasným protřepáním. Potom směs přelijte přes husté síto do láhve s rozprašovačem a přidejte 10-20 kapek esenciálního oleje.

Udělejte si to doma prostě krásně čisté a voňavé. Uvidíte, že se vám bude pak lépe trávit čas strávený doma.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.