Pylová alergie: Jak na ni vyzrát?

Dráždění v krkuPrevence

Víte, kdy začít pylovou alergii řešit a co se stane, pokud se do léčby nepustíte? Společně s prim. Mudr. Stanislavem Kosem, CSc., jsme pro vás připravili článek, který vám pylovou alergii pomůže zvládnout.

Nateklé oči, rýma, svědění… příznaky, které zná každý alergik. A právě teď, kdy všechno kolem kvete, je sezóna pylových alergií v plném proudu. Víte, kdy začít alergii řešit a co se stane, pokud se do léčby nepustíte? Ve spolupráci s prim. MUDr. Stanislavem Kosem, CSc., jsme pro vás připravili článek o sezónních alergiích.

„To nic není, to je jenom alergie“

Takovou větou se utěšuje řada lidí a snaží se sezónu alergenů „nějak přežít“. Dokud není opravdu zle, k lékaři nezajdou – to je ale chyba. Jednak se s příznaky pylové alergie trápí zbytečně, jednak si zadělávají na další problémy.

Pyl z jehličnanů.

Neléčená alergie totiž znamená oslabování sliznice dýchacích cest, které jsou kvůli tomu méně odolné vůči infekcím. To ale není jediné riziko, neléčená pylová alergie dokonce může vyústit v astma. To potvrzuje také MUDr. Hlavatý z Krajské nemocnice v Liberci.

Kdy zvážit návštěvu lékaře?

Bojujete s pylovou alergií i letos? Pak je na čase objednat se k lékaři. Nejlépe uděláte, když zajdete ke svému praktikovi, který vám napíše doporučení k alergologovi. Dejte si ale pozor, podobné příznaky jako alergie může mít i nachlazení. Víte jak je rozeznat?

Ruka na alergologickém vyšetření.

Jaké jsou příznaky pylové alergie

Jak tedy pylovou alergii poznat? Řeknou vám to následující příznaky:

  • oteklé a zarudlé oči, 
  • ucpaný nos a rýma,
  • problémy s dýcháním, 
  • svědění nosu, úst a očí, 
  • vyrážka.

„Příznaky prokázané alergie je možné řešit kdykoliv, i přímo v sezóně. Pokud se podezření na alergické projevy objeví poprvé, záleží na závažnosti potíží. Často může být potřeba vyhledat lékařské ošetření okamžitě,” říká MUDr. Kos.

Jak se příznaků pylové alergie zbavit?

Co dělat, pokud o alergii víte? Nejlépe uděláte, když se alergenům pokusíte vyhnout. Pokud se rozhodnete pro návštěvu lékaře, zjistí pomocí testů, na co všechno alergii máte, díky tomu se budete moci vyvarovat všem rizikovým látkám. 

Žena v řepkovém poli.

Pomoct může pylový zpravodaj

Jedná se o projekt České pylové informační služby, který dokáže poradit, kdy se mít opravdu na pozoru. Pylový zpravodaj přináší předpověď na nadcházející období. Uvádí, jaké alergeny budou dominantní a kdy se začnou objevovat.

„Pomoci může také časté větrání a úklid, používání vhodných čističek vzduchu, odstranění ‚lapačů prachu‘, jako jsou koberce nebo závěsy,” radí MUDr. Kos.

Co ale dělat, pokud se alergenům vyhnout nemůžete? Od alergologa dostanete léky, které vám uleví. Pokud jste u lékaře ještě nebyli, můžete zajít do lékárny a poradit se, které volně dostupné produkty lze koupit. Ty ale nejsou trvalým řešením, k alergologovi se doporučujeme objednat co nejdříve.

Pro ty, kdo se chtějí dozvědět víc 

Prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc., je plicní lékař, který působil mimo jiné jako primář plicní léčebny v Janově u Rokycan. Je předsedou Českého občanského spolku proti plicním nemocem a podílel se například na publikacích Jak žít s CHOPN? (pozn. CHOPN = chronická obstrukční plicní nemoc) a Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.