6 tipů, jak bojovat proti chrapotu

Bolest v krkuPrevence

Povídáte si rádi s rodinou nebo přáteli? Ať už jste více či méně hovorní, určitě netoužíte vyměnit společné plány za ležení v posteli a bez hlasu. Jak jeho ztrátě předejít a co dělat, když hlasivky přece jenom vypoví službu? Sepsali jsme pro vás hned několik tipů.

1. Dopřejte hlasu klid

Rádi zpíváte? Pokud chraptíte nebo vás úplně opustil hlas,je lepší podobné aktivity vynechat. Nejlepším lékem na zánět hlasivek a ztrátu hlasu je totiž klid. Aspoň si doopravdy odpočinete a kdo ví – třeba zjistíte, že i mlčení může mít své kouzlo.

Nepomůže vám bohužel ani šeptat, právě naopak. Šeptání zatěžuje hlasivky víc než mluvení nahlas.

i zpívání může bolet

2. Uvařte si šalvějový čaj

Zvlhčujte. Zapomeňte ale na studené a perlivé nápoje a sáhněte raději po hrnku šalvějového čaje, který popíjejte nebo kloktejte. Při chrapotu vám pomůže i lípa a sléz. Vyhýbejte se alkoholu, stejně jako káva totiž hrdlo a hlasivky vysušuje a léčbu si tak jen prodloužíte. Pokud si potřebujete dobít energii, vymeňte na pár dní lahodný černý nápoj za zelený čaj.

Tip: Vyzkoušejte napařování nad lavorem horké vody nebo heřmánkového čaje. Pára zvlhčuje sliznice a při nachlazení uvolňuje dýchací cesty.

čaj proti chrapotu
První pomoc na chrapot je bylinkový čaj

3. Mějte po ruce pastilky Tantum Natura

Buďte připraveni a ztráta hlasu vás nepřekvapí. Vybavte si domácí lékárničku přírodním doplňkem stravy Tantum Natura. Pastilky obsahují propolis, vitamin C a zinek. Díky nim pomáhají podpořit přirozenou imunitu. Propolis navíc vytváří na sliznici ochranný štít, a tak vám uleví od suchosti a škrábání v krku.

Pastilky jsou vhodné pro děti už od 3 let – když za vámi přiběhne drobotina, že ji začalo škrábat v krku, pastilka s příjemnou chutí zážitek z Ježíška včas zachrání.

Více tipů, jak u dětí zatočit s bolestí v krku, jsme popsali v tomto článku.

4. Chopte se cibule

Na hlasivky skvěle funguje i vymačkaná šťáva z cibule se lžící domácího medu. Na tento starý recept přísahají všechny babičky a vědí proč – látky v cibulovém „sirupu“ pomáhají k lepšímu slinění a zbavují nás nechtěného hlenu. Jak si takový sirup připravit? Postup jsme pro vás natočili a najdete ho na našem YouTube kanálu.

Zajímá vás, proč je český med v lidovém léčitelství tak oblíbený a jak rozeznat kvalitní od nekvalitního? Přečtěte si náš článek.

https://www.youtube.com/watch?v=bbPpFzTjQ-Iu0026ab_channel=TantumFamily
Recept na cibulový sirup s medem

5. Kloktejte Tantum Verde

Když domácí recepty nezabírají, sáhněte po osvědčeném pomocníkovi. Kloktadlo Tantum Verde působí protizánětlivě a zmírňuje bolest, která znepříjemní i každodenní činnosti.

Jak na to

  • Kloktejte minimálně půl minuty.
  • Alespoň půl hodiny po kloktání nejezte a nepijte.
  • Opakujte po 1,5 až 3 hodinách až 6× denně.
  • Dětem od 4 let, které neumí kloktat, vytírejte ústní dutinu tamponem namočeným v kloktadle.

6. Odpočívejte

Odpočívejte, dostatečně spěte a dejte tělu možnost vyrovnat se s případnou nemocí. Ztráta hlasu totiž může souviset s nachlazením a na vypořádání se s ním potřebuje tělo odpočinek a klid.

Už jste někdy ztratili hlas? A co vám nejvíce pomohlo? Napište nám svůj názor do komentáře na Facebooku.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.