Marta Jandová: Když je nejhůř, zvládnu celý den mlčet

Dráždění v krkuPrevence

V obou životních rolích Marty Jandové – zpěvačky i maminky, je pro ni hlas důležitý. Přečtěte si, jak o něj pečuje a co dělá, když cítí, že hlasivky nejsou ve formě.

V obou životních rolích Marty Jandové – zpěvačky i maminky, je pro ni hlas důležitý. Přečtěte si, jak o něj pečuje a co dělá, když cítí, že hlasivky nejsou ve formě.

Nedávno jste vydala své první sólové album, v čem je jiné tvořit hudbu sama za sebe?

Jako první mě napadne, že je to jiné v tom, že mi do toho nikdo z kapely nemluví. Po 25 letech působení se třema klukama musím říct, že napsat desku byl někdy oříšek. Každý měl občas trochu jinou představu o konkrétní písničce a tvrdou hlavu máme všichni čtyři. Takže to bylo teď pro mě osvobozující. Nepřemýšlet o tom, co se ostatním bude nebo nebude líbit. Prostě si skládat a dělat to, co mě zrovna napadne a co se mi líbí.

Máte nějaký další hudební sen?

Můj největší hudební sen je, abych mohla dál vydávat desky, jak sólové, tak s mojí kapelou DIE HAPPY. Aby se líbily a já mohla vystupovat. Na celosvětové turné ve vyprodaných obřích halách už to asi nebude, ale to nevadí. :)))

Kde všude vás vaši fanoušci můžou slyšet zpívat?

Vystoupím na některých letních festivalech. Všechny termíny mám na mých stránkách.

Dodržujete před koncerty nějaké speciální rituály?

Většinou si poprosím, aby koncert dopadl dobře. Potřebuji být chvilku sama, nebo jen s kapelou. Půl hoďky před koncertem si nerada s někým povídám. Chci se zkoncentrovat, vypít nějakou vodu a když je třeba, rozezpívat se malinko, nebo si vycucat pastilky na hlasivky. Přece jenom je takový koncert na hlasivky občas náročný.

Marta Jandová na natáčení videoklipu pro svou kapelu Die Happy.
Z natáčení videoklipu Die Happy. Foto: Martin Sekanina

Co je pro váš hlas náročnější – role matky, nebo zpěvačky? ☺

Role matky určitě. Když se mi něco nepovede jako zpěvačce, tak to nemá trvalé následky. Alespoň většinou. Ale udělat nějakou velkou chybu jako matka – to se se mnou a mým dítětem může nést už celý život. Být maminkou je ta nejdůležitější role a já si ji užívám plnými doušky.

Jak o svůj hlas pečujete?

Jsem vlastně nepoučitelný rebel, co se pečování týče. Nechodím nikam na zpěv, nedělám cvičení, většinou se před koncertem nerozezpívávám… pak to doháním pastilkami a léky. Mám to štěstí, že jsem hlasově nikdy moc netrpěla. Asi se mi rychle regenerují, nebo používám ty správné pomocníky. 🙂 A když je nejhůř, tak umím třeba i celý den mlčet, aby to večer zase šlo.

Co se stane, když před koncertem zjistíte, že hlas není úplně v pořádku?

To většinou cítím už ráno před koncertem. Tak zavřu pusu a mlčím. Piju hodně vody pokojové teploty, cucám doplněk stravy Tantum Natura a před koncertem se jenom malinko rozezpívám, třeba jen tak, že si “bručím”. Při koncertu pak nedávám hned vše, ale zpívám zvolna. Pak to cítím, jak se mi hlas zlepšuje a můžu začít přidávat. Kdybych zpívala operu, tak by to takhle samozřejmě nešlo. Ale v rocku je to v pohodě. Tam je dokonce nějaké zaškrabání na místě.

Už jste někdy kvůli hlasové indispozici rušila koncert?

Jen dvakrát za život. S Die Happy. Bylo mi nejen mizerně, měla jsem teplotu a třeštila mi hlava, ale neměla jsem hlas. To prostě nešlo. A bylo mi to tak trapné. Ale to se stane i těm nejslavnějším.

Rock Symphony, Die Happy, muzikály nebo vaše sólová dráha
– co dává vašim hlasivkám nejvíc zabrat?

Bude to asi Rocksymphony, jelikož tam musím občas zpívat přesně jako interpret, kterého písničku zrovna zpívám. A moje první písnička je hned od AC/DC. Takže chrčím a škrábu, a po písničce mám v krku trošku nepořádek.

Projektů máte spoustu, stíháte i odpočívat?

A jéje, já odpočívám dost. Když nemám vystoupení, tak jsem buď na chatě nebo doma, vezmu pejsky a jdeme se projít. Mám takovou práci, že si pauzu můžu udělat, když chci – kromě koncertů nebo televize samozřejmě. Ale někdy mám třeba měsíc volno, kdy jsem jenom doma a píšu písničky, nebo vařím, hraju si s malou, peru, venčím. Když se narodila Maruška, začala jsem práci od odříkávat. Nemusím dělat všechno. Nejdůležitější je právě ona a moje rodina.

Marta Jandová ví, co je pro její hlasivky nejlepší, vyzkoušejte i vy doplněk stravy Tantum Natura, který je vhodný i pro vaše děti od 3 let.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.