5 rad, jak ulevit hlasivkám při nachlazení

Dráždění v krku

Ráno jste se probudili, protáhli a místo slov „dobré ráno“, jste zjistili, že nemáte hlas. Žádný strach, vše má své řešení! S pomocí těchto 5 ověřených tipů budou vaše hlasivky opět v kondici a váš hlas bude slyšet široko daleko.

1. Dodržujte pitný režim

Sáhněte si do svědomí – vypijete denně doporučené 2l vody? Pokud ne, určitě na to myslete a zvláště pak, pokud vaše hlasivky strádají. Nejlépe jim udělá teplý bylinkový čaj slazený medem. Med může zmírnit otok hlasivek, v lidovém léčitelství se mu přisuzují i antibakteriální účinky.

Čaj s medem pomáhá na hlasivky.
Nejlépe vašim hlasivkám udělá čaj slazený medem

Co se týká bylinek, tak sázkou na jistotu je květ slézu, šalvěj nebo divizna.  Nicméně nejen z bylinek se dá připravit čaj a řada babských rad doporučuje svařit cibuli s medem nebo česnek s majoránkou. Chuťově zřejmě nepůjde o nejlepší zážitek, ale hlasivky vám poděkují. Bylinky střídejte a pamatujte na to, že nemusí být vhodné v těhotenství nebo v kombinaci s některými léky.

Praktický tip: Myslete na to, že bylinky nestačí jen zalít horkou vodou, ale je důležité, aby se chvíli povařily. Díky tomu dojde k uvolnění většího množství slizovitých látek, které mají na hlasivky blahodárné účinky.

2. Inhalujte

Další způsob, jak zvlhčit sliznici dýchacích cest a pomoci tak uvolnění hlenu je inhalace. Připravte si hrnec s vodou nebo Vincentkou, ručník a pak záleží na vašich domácích zásobách, jestli přidáte léčivé bylinky (šalvěj, lípa, sléz) nebo pár kapek esenciální oleje (myrha nebo benzoe).

Příprava inhalace, vidíme ručník, nádobu, bylinky a esenciální olej.
K inhalaci si připravte ručník, bylinky nebo esenciální olej a nádobu nad kterou budete inhalovat

Jak správně inhalovat?

Nakloňte se nad hrnec s horkou vodou a hlavu si zakryjte připraveným ručníkem. Snažte se zhluboka dýchat nosem a vydržet to aspoň 15 minut. Samozřejmě kdykoliv během inhalace nadzvedněte ručník a nadechněte se čerstvého vzduchu podle potřeby. Inhalace by vám neměla být nijak nepříjemná, právě naopak.

3. Cucejte

Přestože je inhalace skvělým pomocníkem v péči o hlasivky, ne vždy je na ni čas a prostor. Máme pro vás tedy další praktičtější tip – pastilky Tantum Verde, které by neměly chybět v žádné tašce ani domácí lékárničce. Jde o přírodní doplněk stravy na bázi propolisu, který vytvářejí včely jako ochranu proti vnějším agresorům. Navíc obsahují i vitamín C a zinek, které přispívají ke správné funkci imunity. Po vycucání zanechávají pastilky na sliznici vrstvu, která funguje jako štít a zmírňuje nepříjemné pocity spojené s namoženými hlasivkami.

Praktický tip: Pastilky jsou vhodné i pro děti už od 3 let. Pokud za vámi tedy děti přijdou se škrábáním v krku, pastilka s příjemnou chutí uleví i jim. Pro více tipů jak pomoct dětem od bolesti v krku si přečtěte náš starší článek.

4. Kloktejte

Další osvědčený pomocník v boji proti bolavým hlasivkám je kloktadlo Tantum Verde, které působí jak protizánětlivě, tak uleví i od bolesti.

Jak použít kloktadlo

  • Použijte 1–2 polévkové lžíce nezředěného roztoku Tantum Verde, ale nepolykejte!
  • Zakloňte hlavu, aby se vám roztok dostal do krku a začněte vydechovat vzduch ústy, což způsobí bublání
  • Kloktejte minimálně půl minuty
  • Alespoň půl hodiny po kloktání nejezte a nepijte
  • Opakujte po 1,5 až 3 hodinách až 6× denně
  • Dětem od 4 let, které neumí kloktat, vytírejte ústní dutinu tamponem namočeným v kloktadle

5. Odpočívejte

Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv z těchto rad, vždy léčbu spojte s pořádným odpočinkem. A to nejen že si lehnete do postele a vše vyřešíte po telefonu ☝. Hlavně hlas by si měl odpočinout. Nastavte tedy doma tichou domácnost, lehněte si do postele a něco zajímavého si přečtěte. Třeba náš článek o tom, jak o svůj hlas správně pečovat, i když vás zrovna nic netrápí.

Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.