Letní chřipka: nachlazení nebo borelióza?

ChřipkaNachlazeníPrevence

Také prožíváte nemoc hůř, když je venku hezky? Úplně vás chápeme. I když letním onemocněním nejde stoprocentně předejít, máme pro vás aspoň jednu dobrou zprávu: jestli máte teď v létě plný nos a teplotu, nemáte chřipku. Jak poznáte, že vás potkala takzvaná nemoc z nachlazení?

Jak poznat chřipku (a už si ji nikdy nesplést)?

Chřipka je virové onemocnění, které se objevuje hlavně v zimě. V létě je pravděpodobnost nakažení chřipkovými viry velmi nízká, většina „letních chřipek“ je proto jen obyčejné letní nachlazení. K typickým příznakům chřipky patří horečka (nad 38 ˚C), silná únava, bolest hlavy, kloubů a svalů.

Jak chřipku a nachlazení bezpečně rozeznat se dočtete v našem článku.

V létě vás nejspíš potkala nemoc z nachlazení. Ne že by nemoc vznikala ze samotného chladu, chlad a teplotní šok ale můžou tělo oslabit, a tak usnadnit cestu virům.

„Kromě běžných rhinovirů a RS virů se často objevují enterovirové infekce, které mohou mít projevy jako běžné nachlazení, nebo jsou spojené i se zažívacími potížemi,“ říká MUDr. Michal ŠvarcPlicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. O jaké viry se jedná? Čtěte dál, hned vám to povíme.

Viry, které způsobují „nachlazení“

Rhinoviry jsou nejčastější původci infekcí dýchacích cest, takzvaných nemocí z nachlazení. Jsou velmi infekční.

Enteroviry jsou po rhinovirech druhým nejčastějším původcem nemocí z nachlazení, ale i řady dalších onemocnění. Často se objevují právě v létě a šíří se v důsledku nedostatečné hygieny. Jsou odolné a dlouho přežívají třeba v kontaminované vodě.

RS viry (respirační syncyciální viry) mají typickou hlavní sezónu od konce října do dubna a asi ve 40 % případů vedou k zánětu dolních dýchacích cest, u dětí se často přidává zánět středního ucha.

Nejlepší obrana před viry je být připraven

Jak se před těmito viry bránit? Stejně jako Česká lékárnická komora doporučujeme:

  1. Mýt si dostatečně často a pořádně ruce.
  2. Dlouhodobě posilovat imunitu – správnou stravou, pohybem, dostatkem spánku.
  3. Důležitý je i dostatečný pitný režim.

A co dělat, pokud vás nemoc přepadne?

Ani v létě se ji nesnažte přechodit (o zdravotních komplikacích spojených s přecházením nemoci jsme již psali). Zůstaňte doma, vyležte se, odpočívejte, aby mělo vaše tělo dost sil pro boj s viry. Doplňte vitamíny a dostatečně pijte.

„Kromě důsledné hygieny rukou a vyhýbání se nemocným osobám je vhodná dostatečná hydratace, vitamíny ve formě ovoce a zeleniny a hlavně dostatek spánku, což přispívá i k rychlému uzdravení. V případě teplot je na místě dočasné použití volně dostupných léků na teplotu,“ říká MUDr. Švarc.

S příznaky chřipky i nachlazení vám pomůže Tantogrip – lék ve formě nápoje, který ulevuje, léčí a pomůže vám připravený i ve studené vodě.

Mám typické příznaky chřipky. Co teď?

Máte pocit, že se u vás objevily typické příznaky chřipky a že nejde jen o nachlazení? Pak doporučujeme navštívit lékaře. Chřipka v létě samozřejmě není stoprocentně vyloučená, je ale velmi nepravděpodobné, že se jí nakazíte.

Pokud vás v poslední době kouslo klíště a objevily se příznaky podobné chřipce, měli byste se mít na pozoru. Podobnými příznaky se totiž může projevovat i borelióza. Jejím jediným typickým příznakem je červený flek v místě kousnutí, ten se ale nemusí objevit vždy. Proto doporučujeme návštěvu lékaře neodkládat.

Věříme ale, že vám brzy bude líp a užijete si léto naplno. Jak letní nemoci zvládáte? Napište nám na náš Facebook!

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.