Jak to vypadá v českých lékárnách?

ChřipkaNezařazenéPrevence

Dlouhé fronty, dvoumetrové rozestupy a vyprodaný Paralen. Tak to v dnešních dnech vypadá v českých lékárnách. Kvůli pandemii koronaviru COVID-19 začali lidé hromadně nakupovat léky s obsahem paracetamolu, a to v takové míře, že za pár dní vykoupili měsíční spotřebu celé země. Proč je to problém a čím se dá Paralen nahradit, vysvětlí PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D. z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Jaké alternativy mohou lidé použít, když Paralen není k dostání?

Nedostatek je u takzvaně monokompozitních léčivých přípravků, které obsahují pouze jednu léčivou látku – paracetamol a prodávají se pod různými obchodními názvy. Naopak kombinovaných přípravků obsahujících paracetamol spolu s jinou léčivou látkou nebo látkami je na našem trhu dostatek.

Čím se kombinované přípravky s paracetamolem, jako je například Tantogrip, liší?

Paracetamol je určený pro léčbu bolesti, zvýšené teploty a horečky. U chřipky a nachlazení pozorujeme často i další příznaky, například rýmu, ucpaný nos a kašel. Proto se paracetamol kombinuje s dalšími léčivými látkami, aby se pokrylo více příznaků daného onemocnění.

Tantogrip má oproti samotnému paracetamolu výhodu v tom, že je určen pro úlevu od širokého pole příznaků nachlazení a chřipky – zvýšené teploty až horečky, různé bolesti, včetně bolesti hlavy a bolesti v krku, a ucpaného nosu. Tantogrip totiž obsahuje paracetamol a dále látku ovlivňující ucpaný nos. Jako pomocná látka je obsažený i vitamín C.

V čem jsou kombinované přípravky pro pacienta výhodnější?

Kombinované přípravky zvyšují účinnost léčby a pokryjí více příznaků nemoci najednou. Výhodou může být i způsob podání. U přípravku Tantogrip se léčivé látky ve formě prášku rozpustí ve studené nebo horké vodě, díky této lékové formě je nástup účinku rychlejší a také přispějí pacientovi k doporučené hydrataci. V případě kombinovaných přípravků se ovšem kromě pozitivních účinků sčítají i omezení pro určité skupiny pacientů, proto je vždy důležité se seznámit s příbalovým letákem a konzultovat s lékárníkem svůj aktuální stav.

Mohou lidé kombinovat tyto přípravky s dalšími léky obsahujícími paracetamol?

Paracetamol je bezpečný lék, pokud je užíván ve vhodné dávce. Je nutné sledovat složení dalších přípravků na bolest, chřipku a nachlazení, aby nedocházelo k překračování doporučovaných dávek. Paracetamol také nekombinujeme s alkoholem, mohlo by dojít k poškození jater.

Proč je vykupování Paralenu problém?

V současné době s rostoucí vlnou solidarity bychom neměli zapomínat na pacienty, kterým je samostatný paracetamol určený. To jsou především malé děti, těhotné a kojící, pacienti v nemocniční péči a pacienti, kteří nemohou užívat kombinované přípravky z důvodů dalších onemocnění a léků, které mají předepsané. V domácí lékárničce bychom měli mít přiměřený počet balení i z toho důvodu, že  u léků je omezená doba použitelnosti

Na tlumení bolesti a snižování horečky se používají také přípravky s obsahem ibuprofenu, ty zatím vyprodány nejsou. Mohou je tedy lidé používat jako alternativu?

V současné době v některých médiích proběhly informace, které pacienty od užívání ibuprofenu v souvislosti s nákazou COVID-19 odrazují. Informace zřejmě vycházela z jednoho vědeckého článku, kde byla pouze formulována hypotéza o teoretické nevhodnosti některých léků včetně ibuprofenu na COVID-19. Podle prohlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv i Evropské lékové agnetury ale toto tvrzení není podložené.

Obecně je jako lék první volby u symptomatické léčby chřipky a nachlazení doporučován paracetamol. Ibuprofen při dlouhodobém užívání může nevhodně ovlivnit činnost ledvin, a teoreticky je zde riziko rozvoje akutního ledvinového selhání při dehydrataci u probíhající infekce COVID-19. U dlouhodobého užívání paracetamolu je toto méně pravděpodobné. V případě nedostupnosti paracetamolu je ale jakýkoliv prostředek snižující horečku přijatelnou léčbou první linie pro symptomy COVID-19.

Mají lidé dávat přednost domácí léčbě, nebo mají raději kontaktovat lékaře hned, jakmile na sobě ucítí symptomy chřipky, nebo nyní aktuálního viru COVID-19?

Samoléčba je doporučována u mírných a středně závažných příznaků nachlazení a chřipky. U pacientů, kteří nemají zdravotní omezení, je vhodné podávat kombinované přípravky, dodržovat klid na lůžku, dostatek tekutin a lehkou stravu, a to po dobu maximálně jednoho týdne. Pokud se příznaky náhle zhorší, pacient pociťuje dušnost a má dlouhodobě neklesající horečku nereagující na léčbu, je doporučeno kontaktovat lékaře. Jinou kapitolou jsou samozřejmě rizikoví pacienti, kde je samoléčba buď vyloučena, nebo je doporučena po kratší dobu cca tři dny.

V aktuální situaci při podezření na COVID-19 je nutno kontaktovat telefonicky svého praktického lékaře, nebo hygienickou stanici, kde se rozhodne, jestli pacient bude testován na toto onemocnění, a následně je ve většině případů doporučena domácí léčba. Jakmile se příznaky zhoršují, pacient pociťuje prohlubující se potíže s dýcháním až dušnost, má – opět telefonicky – kontaktovat lékaře.

Jakými způsoby mohou lidé posilnit svoji imunitu?

Imunitní systém mimo jiné souvisí s naší psychikou, životním stylem a typem stravování. Proto i při nepředvídatelných situacích, jako prožíváme nyní, nezapomínejme na pozitivní přístup k životu. Dodržujme dostatek spánku a pohybu, do stravy zařaďme lehká jídla s obsahem vitamínů a minerálů a fermentované potraviny, které prospívají našim bakteriím obývající trávicí systém. Zapomínat bychom neměli ani na ryby obsahující tolik prospěšné omega 3 mastné kyseliny a včelí produktymed a propolis. Naopak bychom se měli vyhnout nadměrné spotřebě alkoholu a kouření.

Tato doba je opravdu nelehká a komplikovaná. Snažme se si však ponechat zdravý selský rozum. Mysleme pozitivně, protože společně to zvládneme.

Tantogrip citrón, Tantogrip pomeranč obsahují paracetamol a phenylephrin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.