Klimatizace a aklimatizace: Vyzrajte na výkyvy teplot

NachlazeníPrevence

Znáte ten pocit, když vyjdete z vychlazené kanceláře nebo tramvaje do horkého dne? Teplotní rozdíly jsou pro lidský organismus zátěží a mohou způsobit i potíže. Víte, jak se správně ochlazovat s ohledem na zdraví? Pokračujte ve čtení, máme pro vás několik tipů, jak na to.

Jak se lidské tělo vypořádá se změnou teploty?

Stojí za tím především schopnost termoregulace, díky které si tělo udržuje optimální tělesnou teplotu. Ta se běžně pohybuje mezi 36°C až 37°C a v průběhu dne se několikrát mění. Termoregulační systém si můžete představit jako chytrý termostat – mozek reguluje vnitřní teplotu na základě vnějších teplotních podmínek. To je velice důležité, protože od teploty organismu jsou závislé i životní funkce a rychlost různých tělesných procesů.

Klimatizaci používejte s mírou

Klimatizujete byt nebo kancelář? V tom případě pozor na správnou teplotu. Lidské tělo se nejlépe vyrovnává s rozdíly 5–7°C, naopak při větších teplotních rozdílech se mohou objevit zdravotní potíže. Pokud sedíte ve vychlazené místnosti nebo v blízkosti ventilace, dejte si pozor na lokální podchlazení, které se může projevit bolestí šíje, páteře a kloubů. Na teplotu jsou citlivé i horní dýchací cesty. Vyhněte se bolesti v krku nebo kašli a chlazení malinko ztlumte. V klimatizovaných prostorách navíc vzduch proudí a rychleji se šíří viry i bakterie, což je rizikem hlavně v sdílených kancelářích a dopravních prostředcích, kde je více lidí pohromadě.

Doběhlo vás nachlazení a trápí vás bolest v krku? Sáhněte po Tantum Verde! Pomáhá nejen s tlumením bolesti, ale také dezinfikuje a léčí záněty v ústní dutině a krku.

Žena si dává pastilku Tantum Verde
Přibalte si do kabelky pastilky proti bolesti v krku a mějte první pomoc vždy u sebe.

Zabraňte nachlazení ve sdílených prostorách

V hromadné dopravě klimatizaci neovlivníme – nedělá vám studený vzduch dobře? Vemte si s sebou vrstvu oblečení navíc. I tenký šál nebo lehká bunda vás může před nachlazením ochránit. Problém může nastat i v otevřených kancelářích, proto je důležitá dohoda mezi kolegy. Zkuste najít kompromis a zvolte teplotu klimatizace, která vyhovuje všem. Věděli jste, že teplota ovlivňuje i koncentraci a náš výkon při práci? Nejlépe se soustředíme při teplotě kolem 22°C. V létě je však lepší zohlednit teplotní rozdíl, proto nechte kancelář klidně i o něco teplejší.

Tip pro cesty na dovolenou: Čeká vás dlouhá cesta v autě, třeba k moři? Vysoká teplota během cesty může otupit vaše smysly, proto se nebojte klimatizaci nastavit na nižší teplotu. Když se budete blížit k cíli, teplotu klimatizace v autě postupně zvyšujte. Tělo se tak lépe přizpůsobí a předejdete šoku z tepla.

Po dovolené nespěchejte a dopřejte si čas

Na dovolené tropických 40°C a po návratu domů stěží 20°C. Taky to znáte? Teplotní rozdíly se často pohybují v řádech desítek stupňů, co je pro organismus a zejména pro srdce nezvyklá zátěž. Na aklimatizaci si tedy dejte záležet, a to obzvláště, když trpíte srdečními chorobami. Dopřejte tělu čas se přizpůsobit a neuspěchejte návrat do práce.

Víte, jak příjemně zvládnout vstup do běžné rutiny? Prodlužte si dovolenou o den nebo dva a zůstaňte doma. Díky tomu se vyhnete fyzickému i psychickému stresu, který rychlý návrat k povinnostem může způsobit. Přizpůsobte teplotám i oblečení – pokud se vracíte z horkého počasí, noste s sebou vrstvu navíc, dokud si tělo nezvykne na aktuální teploty.

Žena cestuje na dovolenou
Po návratu z dovolené si dopřejte čas na aklimatizaci.

Prožijte léto v pohodě a bez nachlazení

Chcete se vyhnout nachlazení v létě? Základem je silná imunita, která hravě zvládne i teplotní rozdíly. Víte, jak na ni?

  1. Odpočívejte! Tělo i v létě dostává zabrat a nejlépe uděláte, když si dopřejete každý den odpočinek a naberete dostatek energie.
  2. Zajděte na sluníčko a doplňte vitamín D, který je důležitý pro správnou funkci imunitního systému.
  3. Dodržujte správný pitný režim – vypijte alespoň 2 litry denně a vyhýbejte se ledovým nápojům, které organismus spíše zatíží.
  4. Připravte si sirup z citronů, zázvoru a hřejivého koření a podpořte imunitu. Postup najdete v našem videu:

Pomohly vám naše tipy? Nebo máte své vlastní postřehy, které mohou pomoci i ostatním? Napište nám na Facebook.

Tantum Verde Mint obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.