8 tipů, jak přelstít rýmu?

Nachlazení

Neustále plný nos doprovázený častým kýcháním – kdo by neznal rýmu. Vyzkoušejte naše tipy, díky kterým s ní zatočíte a necháte svůj nos zase volně dýchat.

Proč nám rýma ztrpčuje život?

Rýma patří mezi nejrozšířenější lidská onemocnění.  Není divu, jde o zánět nosní sliznice, který způsobuje pestrá řada virů, nejčastěji ze skupiny rhinovirů. S nádechem pronikají viry do nosní sliznice, kde se usadí a množí až vyvolají zánět, který se projeví jako všem tak dobře známá rýma.

Jak proniká vir rýmy do těla?

Vznik rýmy může mít hned několik příčin:

  •  Nejčastěji za rýmu ale mohou viry patřící do skupiny tzv. rhinovirů. Ty při nádechu pronikají do vašeho nosu a usazují se na sliznici. Tam se pak množí a vyvolávají zánět. Tím dojde k oslabení organismu a vzniká rýma.
  • Kromě těchto virů může být příčinou dráždění sliznice nebo alergická reakce. Známým alergenem, který způsobuje rýmu, je pyl nebo traviny. V takovém případě se už ale jedná o alergickou rýmu.

Jak uvolnit nosní dutiny a zbavit se rýmy?

Nenechte se přesvědčit tvrzením, že typickými obtížemi spojenými s rýmou musíte trpět celý týden. S našimi tipy se vám rychle uleví:

1.      Inhalujte

Inhalovat můžete éterické oleje i bylinkové nálevy, které vám pomůžou uvolnit ucpané dutiny. Zkuste třeba heřmánkový čaj. Nad horký čaj nastavte nos, hlavu si překryjte utěrkou, ať vám neuniká teplo a zhluboka dýchejte.

2.      Zkuste vodu se solí

Pokud vás trápí ucpaný nos, přichystejte si do misky roztok vody s mořskou solí. Vdechněte vodu ucpanou nosní dírkou a druhou si zacpěte. Roztok ucpaný nos uvolní a vy se zase budete moct zhluboka nadechnout.

3.      Vyzkoušejte rýmovník

Nenáročná pokojová rostlina nosí své jméno oprávněně. Pěstujte ji doma v květináči a pomoc proti rýmě budete mít celoročně po ruce. Jak rýmovník použít? Utrhněte z něj jeden lístek, promněte ho v rukou a přičichávejte.

Tip: Nechcete při každém smrkání trpět jako byste smrkali do brusného papíru? Hned při prvních příznacích rýmy si nos poctivě mažte pleťovým krémem nebo olejíčky, a odřenému nosu se vyhnete.

4.      Přichystejte si koupel

Ponořte se na několik mnut do vany s horkou vodou a kapkou smrkové silice. Potom se důkladně utřete a zabalte do teplé deky, lehněte si a aspoň půl hodiny se poťte.

5.      Podpořte imunitu

Pokud máte oslabenou imunitu, jste k rýmě náchylnější. Dodávejte svému tělu především vitamín C, který najdete také v doplňku stravy Tantum Natura. Vyzkoušejte gumové pastilky s příchutí citron a med – díky obsahu vitamínu C a zinku přispívají k normální funkci imunitního systému a během nachlazení si poradí i s dráždivými pocity v krku u celé rodiny. Další tipy, jak posilnit imunitu najdete tady.

6.      S nosními kapkami opatrně

Nosní kapky, po kterých tak rádi během rýmy saháte, obsahují látky, které snižují otok nosní sliznice. Při rýmě to zní jako pohádka, ale pokud je užíváte déle než 5 dní, mají opačný efekt. Sliznice zduří a vy se s volným nosem můžete rozloučit.

7.      Pochutnejte si na vývaru

Smlsněte si na poctivém vývaru. Ať už kuřecí nebo hovězí – silný, horký vývar vás nejen povzbudí, ale uvolní vám i dýchací cesty.

masový vývar se zeleninou

8.      Dejte si křen s medem

Osvědčeným receptem našich babiček je nastrouhaný křen smíchaný s medem. Pokud cítíte, že se o vás pokouší rýma, dejte si třikrát denně čajovou lžičku směsi a snad rýmu úspěšně zaženete.

Není rýma jako rýma

Trápí vás rýma déle než týden? Raději navštivte lékaře. Může jít o alergii i zánět nosohltanu nebo nosních dutin.

Rýma pod drobnohledem: Fakta a mýty

Senná, bakteriální, virová… Na rýmu se sice neumírá, ale i tak dokáže znepříjemnit den (nebo spíš týden). Přečtěte si, jaké mýty o ní panují i jak se s ní vypořádat.

Kapesník, prosím

Rýma je druh zánětu nosní sliznice, kterému se občas nevyhnete. Nejčastěji za ní může rhinovirus, který se obvykle do těla dostane nosem nebo očima. Zapomeňte tak na rozšířený mýtus – líbáním ani podáním ruky rýmu nechytíte. Nejčastěji se můžete nakazit kýcháním – kdy z nakaženého vyletí kapénky, které mají rychlost i 200km/h a můžou se dostat až do vzdálenosti 5 metrů. Trvá pak zhruba 2 dny, než se u vás projeví první příznaky – svědění nosu a podrážděné oči.

Rýma není předzvěstí chřipky

I když chřipka a rýma jdou často ruku v ruce, mají odlišný původ. Je ale pravda, že sliznice oslabená jednou infekcí je náchylnější k napadnutí dalšími mikroorganismy.

Pozor na nosní spreje a kapky

Nejde přímo o závislost, ale nadměrné používání nosních sprejů nebo kapek může napáchat více škody než užitku. Spreje i kapky snižují prokrvení sliznice, díky tomu otok opadne a vy se můžete konečně volně nadechnout. Pokud to s používáním kapek nebo sprejů přeženete nebo si s nimi pomáháte déle než týden, může vám sliznice trvale zduřet a pocitu ucpaného nosu se jen tak nezbavíte. S těmito přípravky tedy opatrně. Raději je po třech dnech používání vyměňte za přírodní alternativu. Třeba vodu s mořskou solí.

Smrkání, smrkání, rýmu rychle zahání?

Kdepak. Rýmu jen tak „nevysmrkáte“. I když vám od zahleněného nosu uleví, zhoršené dýchání má na svědomí otok sliznice v nosních dírkách.

Jak si dýchání usnadnit? Pořiďte si domů rýmovník – bylinu, která díky obsahu vonných silic podporuje vylučování hlenu z dýchacích cest. Přečtěte si další tipy proti rýmě.

Bakterie, nebo viry?

Zatímco o virové rýmě se říká, že léčená trvá týden, neléčená sedm dní, bakteriální rýma vám dokáže znepříjemnit život po delší dobu. S krátkými přestávkami může trvat i několik měsíců. Může navíc přejít i do dalších onemocnění. Při proniknutí do Eustachovy trubice způsobuje i zánětlivé onemocnění středního ucha. Pokud se s vámi rýma vleče už delší dobu, zajděte si raději k lékaři.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.