Chlad a nachlazení: Jak se bránit?

Nachlazení

Průměrný dospělý člověk se nachlazením nakazí dvakrát až třikrát ročně. Děti dokonce až desetkrát. Jak je to možné?

Lze se nachladit z chladu?

Už sám název tohoto onemocnění by mohl napovídat, že ho způsobuje právě chladné počasí. Realita je ale trochu jiná, i když s teplotou souvisí. Nachlazení bylo pojmenováno v 16. století právě podle toho, že jeho příznaky se podobají těm, které vám způsobí pobyt v ne příliš teplém prostředí. Chlad jako takový ale vznik onemocnění přímo nepodmiňuje.

Co nachlazení tedy způsobuje?

Viry. Konkrétně jde nejčastěji o takzvané rhinoviry. Ty způsobují snadno šiřitelnou infekci horních dýchacích cest, která se u nás typicky projeví rýmou, kýcháním a nepříjemnými pocity v hrdle.

Nákaza nachlazení se šíří rychleji v zimních měsících, kdy trávíme více času v uzavřených prostorách a blíže u sebe. Virus se tak může snadněji přenášet.

Jak se chránit?

Čím méně přijdeme do kontaktu s virem, tím menší je šance, že onemocníme. Proto se doporučuje:

  • časté mytí rukou,
  • používání hygienických kapesníků 
  • vyhýbání se přímému kontaktu s nemocnými

Posilováním imunity a otužováním si také neublížíte. Právě naopak! Zdravé a trénované tělo odolává nákazám lépe.

Jak se dostat zpět do formy?

Nepodceňte první příznaky a dopřejte si odpočinek a dostatek tekutin. Pokud zůstanete alespoň jeden den v posteli, dáte svému tělu příležitost k zotavení a nebudete nachlazení dále šířit v práci nebo ve škole. Z domácích receptů vám může pomoci med, bylinkový čaj nebo zázvor.

Doprovází vás při nachlazení nepříjemné pocity v krku? Vyzkoušejte doplněk stravy Tantum Natura, který díky obsahu vitamínu C zároveň podpoří i vaši imunitu.

Nachlazení jako světový problém

Věděli jste, že první zmínky o nachlazení byly nalezeny už v nejstarším dochovaném lékařském textu? Ten pochází z Egypta z 16. století před naším letopočtem.

A další zajímavý fakt – nachlazením trpí i ekonomika. Jen v USA je zodpovědné za ekonomickou ztrátu 20 miliard dolarů ročně, způsobenou například zmeškanými dny v práci.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.