Česnek: aromatický zázrak z kuchyně

NachlazeníPrevenceVýživa

Při vaření ho používá každý, ale víte, co je česnek ve skutečnosti za poklad pro vaše zdraví? Přečtěte si náš článek.

Česnekem nejen proti upírům

Česnek je díky svému typickému aroma a chuti nenahraditelnou surovinou při vaření, proto nesmí chybět v žádné domácnosti. Z látek v něm obsažených vzniká alicin – jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik.

A to není vše! Kromě toho česnek obsahuje i mangan, vitamín B6, vitamín C, selen, vlákninu, vápník, měď, fosfor, draslík, železo nebo vitamín B1, což je kvalitní zástup zdraví prospěšných látek. Pokud česnek pravidelně řadíte do svého jídelníčku, prospíváte tak své imunitě. Kromě toho obsahuje antioxidanty a může přispívat ke snížení krevního tlaku.

Česnek proti nachlazení

Česnek jako lékař

Česnek nejen pomáhá předcházet nachlazení, ale pokud vás náhodou postihne, může zmírnit jeho příznaky.

Vyzkoušejte třeba česnekovo-medový sirup, který vám pomůže v boji proti nachlazení.

Jak na něj?

Smíchejte 200 g medu s nastrouhaným stroužkem česneku a přidejte šťávu ze dvou limetek (nebo citrónů). Můžete doplnit nastrouhaným zázvorem. Když ucítíte, že na vás něco „leze“, dopřejte si sirup až pětkrát denně.

Tip: Máte problémy s trávením česneku? Zapíjejte ho zázvorovým čajem.

Nebo se spolehněte na osvědčený recept našich babiček – poctivou česnečku, která vás dostane z nejhoršího ven. Návod na ni a další recepty proti nachlazení najdete tady.

Česnek v dlani

Jak se zbavit česnekového dechu?

Vadí vám „česnekový dech“? Zápach typický pro česnek mají na svědomí léčivé látky, které obsahují síru. Vyzkoušejte proti němu (kromě kartáčku a zubní pasty) některý z našich tipů:

  • Rozkousejte kávové zrnko
  • Rozžvýkejte lístek máty
  • Snězte pár lžiček bílého jogurt
  • Dejte si pár dílků kvalitní hořké čokolády
  • Zakousněte se do jablka

Ne se vším vám česnek dokáže pomoci, pokud vás postihne horečka, vyzkoušejte nápoj z léku Tantogrip, který vám uleví od příznaků chřipky a nachlazení už do 20 minut.

Zachraňte léčivé látky

Abyste z česneku vytěžili co nejvíce účinných látek, dejte si pozor, jak ho připravujete. Věděli jste, že když jej po nakrájení ihned hodíte na pánev, zničíte většinu léčivých látek? Je to tak. Účinná látka alicin vzniká ze dvou složek, které se spojí právě až při mechanickém poškození česneku. Takže pokud česnek krájíte nebo strouháte, nechejte ho 10 minut v klidu. Potom se z obyčejného dochucovadla stane „opravdová medicína“.

Léčíte se při nachlazení česnekem? Napište nám do komentářů váš osvědčený recept.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.