Nachlazení? Ne na vaší dovolené!

NachlazeníPrevencePro rodiče

Víte, že zdravé dítě prodělá průměrně 6× ročně nachlazení? V létě nebývá tak časté, dovolená ale znamená míň spánku a nové prostředí, které může přinést nemoc. Přečtěte si, jak děti ochránit, aby si užily dovolenou bez škrábání v krku!

Co je to nachlazení?      

Nachlazení ve skutečnosti není to, co si lidé pod tímto pojmem představují. Takzvané nemoci z nachlazení nepřichází jako důsledek chladna, způsobují je viry. Chladno jim ale může pomoci tím, že oslabí organismus. O příčinách a projevech nachlazení se zmiňuje například MUDr. Daniel Dražan.

Viry útočí na oslabený organismus

Virům pomáhá zvítězit jakékoliv oslabení organismu, jako je:

  • únava, zvlášť dlouhodobá
  • nedostatek vitamínů a dalších důležitých látek
  • stres
  • nevyhovující strava
  • chlad

Pro prevenci je velmi důležité mytí rukou (viry se mohou přenést dotykem) a také předcházení situacím, které způsobují zmíněné oslabení organismu. Co to v praxi znamená?

  • I na dovolené dbejte na to, aby měly děti dostatek spánku.
  • Posilujte jejich imunitu po celý rok. Pomůžou vám s tím pravidelné procházky, vyvážená strava a dostatek ovoce a zeleniny.
  • Nepřehánějte to s klimatizací v autě. Ta vysušuje sliznice, které za normálních okolností brání průniku virů, bakterií a nečistot do těla. Rizika cestování, ke kterým patří vliv klimatizace, zmiňuje například tento článek na webu U lékaře.

Nejrizikovější jsou dovolené, na které letíte nebo jedete autobusem. Čeká vás několik hodin, kdy jste zavření v malém prostoru s mnoha lidmi, a tak je vysoká pravděpodobnost nakažení.

Cestě se nevyhnete, můžete ale možnost nakažení minimalizovat, pokud se na dovolené vydáte spíš na pláž a do přírody než do uzavřených prostor plných lidí.

Přečtěte si: Letní bolest v krku: 5 hrozeb a 5 řešení

Podchyťte první zakašlání

A co dělat, pokud nachlazení přece jenom přijde? Snažte se ho podchytit hned v začátku. Jakmile si dítě postěžuje na škrábání v krku, hodí se mít po ruce doplněk stravy Tantum Natura. Vytváří na sliznici krku ochranný film a obsahuje vitamín C a ve variantě Lemon&Honey také zinek – látku důležitou pro správnou funkci imunity. Navíc je zcela přírodní, a tak ho můžete používat i v případě, že vás čeká dlouhá cesta autobusem nebo autem s klimatizací.

Zvýšenou dávku vitamínu C a zinku jako podporu imunity doporučuje i viceprezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Pokud to vypadá na začínající nemoc, doporučujeme také na jeden den naordinovat malému pacientovi klid – spíš odpočinek ve stínu než třeba výšlap na Vesuv.

Už vám někdy pokazila dovolenou nemoc? A co vám ji pomohlo vyléčit? Napište nám do komentářů nebo na náš Facebook.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.